Wielki sukces I Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrzeszowie w konkursie Wielkopolska Szkoła Roku!

  

27 września 2017 w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbyła się niezwykle uroczysta Gala, podczas której wręczone zostały nagrody i wyróżnienia w konkursach „Wielkopolska Szkoła Roku” oraz „Wielkopolski Nauczyciel Roku”. Konkurs  ustanowiony został przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego, a koordynatorem i organizatorem był Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Celem Konkursu było wyróżnienie wielkopolskich szkół oraz nauczycieli kształtujących wśród uczniów poczucie własnej tożsamości i postaw patriotycznych z jednoczesnym modelowaniem wzorca nowoczesnego Wielkopolanina.

Podczas uroczystości wręczono Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”.  Tym prestiżowym wyróżnieniem uhonorowanych zostało jedynie 8 szkół z województwa wielkopolskiego, w tym I Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrzeszowie! Statuetkę z rąk pani Marzeny Wodzińskiej – członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego – odebrał Dyrektor naszego Liceum– pan Michał Błoch. Warto wspomnieć, że konkurs obejmował szkoły wszystkich etapów edukacji.

Skala sukcesu jest tym większa, że nauczycielka języka polskiego z naszej szkoły - Pani Anna Szkopek również otrzymała niezwykle prestiżowe wyróżnienie w kategorii „Wielkopolski Nauczyciel Roku”, znajdując się w wąskim gronie uhonorowanych 21 nauczycieli.

Wyróżnieni w Konkursie nauczyciele i dyrektorzy szkół otrzymali pamiątkowe statuetki, dyplomy oraz nagrody. Statuetki, które otrzymali zwycięzcy, laureaci i wyróżnieni, powstały według pomysłu Pani Marzeny Wodzińskiej. Galę, która odbyła się w wyjątkowych wnętrzach Teatru Polskiego, uświetniły występy solistów Teatru Wielkiego- Mirosława Niewiadomskiego i Kordiana Kacperskiego oraz duetu skrzypcowego 2be,  pokaz akrobatyki finalistki programu „Mam talent”, a także koncert Michała Szpaka.

Wśród zaproszonych gości był również Starosta Ostrzeszowski – pan Lech Janicki, który pogratulował Dyrektorowi, Pani Wicedyrektor Jolancie Ratajczyk i Nauczycielom naszej szkoły. Szczególne gratulacje złożył również nagrodzonej Pani Annie Szkopek.

 

Goście z Wittenberge

 

W dniach 20-22 września 2017 przebywali w I LO goście z Wittenberge.  Byli to nauczyciele ze szkoły partnerskiej Marie-Curie-Gymnasium: Dyrektor szkoły p. Andreas Giske oraz p. Anette Kwade, p. Raphael Schreiber i p. Constanze Möller.

Głównym celem wizyty nauczycieli było omówienie razem z germanistkami I LO -  panią Wicedyrektor Jolantą Ratajczyk i p. Magdaleną Marchwacką programu projektu, jaki młodzież niemiecka i polska będzie realizować w Ostrzeszowie w dniach 16-21.10.2017. Niektórzy z naszych gości byli w naszym mieście po raz pierwszy. Nauczyciele z obu szkół przedstawili Panu Wicestaroście Adamowi Mickiewiczowi plany związane z najbliższymi projektami, a Pan Wicestarosta  przedstawił im najważniejsze informacje na temat powiatu i miasta. Ponadto goście zwiedzili miasto, Muzeum Regionalne w Ostrzeszowie, basztę i  klasztor. Zarówno wizyta nauczycieli, która była jednocześnie seminarium  przygotowawczym, jak i wymiana uczniów, która odbędzie się w październiku, będą możliwe dzięki dofinansowaniu, jakie pozyskały germanistki z I LO od Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (Deutsch- Polnisches Jugendwerk)

 

Złoty Jubileusz Absolwentów rocznika 1967'

  W scenariuszu Jubileuszowego spotkania, które odbyło się 9. września, przewidziano kolejno: światełko pamięci zmarłym profesorom i absolwentom, okolicznościową mszę świętą w klasztorku, spotkanie z Dyrektorem I LO w auli liceum i spacer po szkole, przyjęcie okolicznościowe w lokalu „Dworek”.
Spotkanie absolwentów po latach to utrwalona tradycja w I LO, która wyraża potrzebę więzi byłych uczniów ze szkołą, gdzie składali najważniejszy egzamin w życiu, bo egzamin maturalny.
Z uwagą Jubilaci wysłuchali perfekcyjnie przygotowanej i zaprezentowanej współczesnej oferty edukacyjnej I LO przedstawionej przez dyrektora, p. Michała Błocha.
Jubilaci na każdym kroku i w każdy możliwy sposób podkreślali dumę,iż są absolwentami I LO, a w życzeniach dominowało to, aby Ich liceum na zawsze pozostało „Kuźnią inteligencji”, a przez mieszkańców grodu było nazywane – jak dotąd – Ostrzeszowską Sorboną!
- Maturzyści ’67 -

 

Geografowie klas trzecich na szlaku

 

Dla innych uczniów naszej szkoły dzień 14 września był zwykłym, pochmurnym dniem szkolnym, ale nie dla geografów z klas trzecich. Tego dnia udaliśmy się na dwudniowe zajęcia terenowe w obszarze Gór Kaczawskich, do Leszczyny, by zamienić salę lekcyjną na otwartą przestrzeń, by doświadczyć teorii w praktyce.

Podążyliśmy szlakiem ścieżki dydaktycznej „Synklina Leszczyny” w Parku Krajobrazowym Chełmy, zgłębiając wiedzę na temat budowy geologicznej tego terenu. Mieliśmy również szansę referować przygotowane materiały (trzeba było pokonać tremę – ciekawe doświadczenie). Później w sali konferencyjnej dokończyliśmy prezentację materiałów i podsumowaliśmy 1. dzień.

Kolejnego dnia wyruszyliśmy dalej w poszukiwaniu nowych wrażeń. Tym razem podążyliśmy śladami wulkanizmu tego obszaru. Były więc i Organy Wielisławskie, i Czartowska Skała. Niestraszne nam były żadne przeszkody. Jednym z punktów tego dnia był także Kościół Pokoju w Jaworze, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Gdy udało nam się zaspokoić nasze głodne geograficznej wiedzy umysły, mogliśmy wrócić do domu. Zgodnie stwierdziliśmy, że była to udana wyprawa.

Jak co roku zajęcia odbywały się we współpracy z Instytutem Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Pierwszego dnia zajęcia  odbywały się pod kierunkiem dr. hab. Jakuba Kierczaka i dr. Wojciecha Bartza. W drugim dniu o stronę merytoryczną zajęć zadbały dr Marta Prell i mgr Magdalena Szumowska.

 

Narodowe czytanie "Wesela"

  Biblioteka Publiczna im. Stanisława Czernika dołączyła do akcji "Narodowe czytanie". Dziś w siedzibie instytucji przy ulicy Piastowskiej zgromadzili się zarówno przedstawiciele władz lokalnych na czele z Burmistrzem - panem Mariuszem Witkiem oraz Wicestarostą - panem Adamem Mickiewiczem, jak i nauczyciele oraz młodzież. Na zaproszenie pani dyrektor Owczarczak odpowiedziała też społeczność I LO. W rolę Pana Młodego wcielił się pan Dyrektor Michał Błoch, a Pani Młodej - nauczycielka polskiego - pani Małgorzata Domagalska. Czytanie odbywało się w przepięknej scenografii i miłej atmosferze. Zostało też okraszone muzycznie. Szlachetna inicjatywa!