Chór I LO na III Festiwalu Chórów w Meissen

 

Z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Ostrzeszowie chór naszego liceum pod batutą pana Stanisława Sztukowskiego wziął udział w III Festiwalu Chórów w miejscowości Meissen (pol. Miśnia) w Saksonii, niedaleko Drezna. Chorfestival odbywał się w dniach 9-10 września br. Zorganizowany został przez Kulturverein – stowarzyszenie kulturalne w Meissen.
Już w piątek (8. września) do urokliwej miejscowości położonej na południu Niemiec zjechało dwadzieścia chórów z całej Europy. W sobotę na każdej niemal uliczce lub placu rozbrzmiewały pieśni oraz piosenki wspaniale ożywiające atmosferę tego pięknego miasteczka. Budziły zdziwienie  mieszkańców i cieszyły turystów. Wielu z nich przyjechało do Miśni specjalnie, by wziąć udział w wydarzeniu.  Chór I Liceum z Ostrzeszowa zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. Widzowie, którzy mieli okazję posłuchać go wcześniej, przychodzili na kolejne koncerty w innym miejscu i prosili o bis.

Ostrzeszowską grupą opiekował się troskliwie pan Albrecht Helfritzsch – były Wicestarosta Miśni, który cudownie pełnił także rolę przewodnika po mieście. Młodzież i jej opiekunowie mieli okazję zwiedzić między innymi renesansowy zamek i gotycką katedrę. Miasto, wraz ze swoimi niezwykle życzliwymi mieszkańcami, zauroczyło ostrzeszowian.

Delegacji przewodniczyła pani Zofia Witkowskaczłonek Zarządu Rady Powiatu Ostrzeszowskiego i pani Jolanta RatajczykWicedyrektor I LO, które serdecznie powitał w Meissen Starosta – pan Arndt Steinbach. Wyraził on słowa uznania dla Dyrygenta oraz młodzieży i zaprosił na czwartą edycję festiwalu. Odbędzie się ona w przyszłym roku również we wrześniu.

Młodzież I Liceum serdecznie dziękuje w szczególności  inicjatorowi – Starostwu Ostrzeszowskiemu - za umożliwienie wyjazdu i troskliwą opiekę.

 

GOŚCIE Z BLANKENBURGA W NASZYM LICEUM

 

Pierwszy tydzień tego roku szkolnego okazał się tygodniem pełnym wyzwań, przełamywania barier i mile spędzonych chwil. W naszym LO gościli uczniowie i ich opiekunowie z niemieckiego Gymnasium „Am Thie” w Blankenburgu.

               Wymiana z Niemiec przybyła do Ostrzeszowa późnym wieczorem w niedzielę (3. września). W poniedziałek rano oficjalnie powitaliśmy wspólnie nowy rok szkolny, pokazaliśmy gościom szkołę oraz - aby się lepiej poznać - przeprowadzaliśmy ze sobą krótkie wywiady. Popołudnie spędziliśmy na zwiedzaniu Wrocławia. Każdy, jeszcze trochę nieśmiały, obawiał się odezwać, ale z czasem miało być już tylko lepiej. „Aller Anfang ist schwer…” (pol. początki bywają trudne).

 Wtorek oznaczał dla nas pierwsze próby przed wspólnym występem (więcej o tym wydarzeniu w jednym z poprzednich postów na naszym licealnym Facebooku). We wtorek zagraliśmy również w grę miejską, która wymagała od nas umiejętności sprawnego tłumaczenia tekstu. Wykorzystując informacje spisane w rodzimym języku, musieliśmy przedstawić Niemcom historię naszego miasta. Zadaniem gości było odpowiedzieć na zadane pytania. Zmagaliśmy się nie tylko z barierami językowymi, ale także padającym deszczem. Jednak każdy z uśmiechem na twarzy walczył o zwycięstwo.   

 Środa również oznaczała zmagania, jednak tym razem z trudną wspólną historią naszych narodów. Odwiedziliśmy muzeum Auschwitz-Birkenau, gdzie wysłuchaliśmy opowieści na temat drugiej wojny światowej, okrucieństwa i spustoszenia, którego dopuściły się nazistowskie Niemcy. Nie wolno zapomnieć historii, aby wydarzenia się kiedyś nie powtórzyły. Nauka płynąca z faktów historycznych powinna pomóc tworzyć współcześnie przyjazne relacje, a nie stanowić nową linię podziałów.

 Czwartek wypełniły nam próby do wspólnego przedstawienia, które później wystawiliśmy w naszej szkolnej auli. Wzięliśmy także udział w lekcji historii, którą poprowadził pan Janusz Kryś, a potem uczyliśmy się poloneza pod czujnym okiem pani Bogumiły Alcer. Dzień zwieńczyło wspólne wyjście na kręgle, podczas którego rozmawialiśmy już na bardzo nieoficjalne i codzienne tematy.

 Przykro było nam się ze sobą żegnać w piątek rano, kiedy nasi niemieccy goście musieli odjechać… Widzimy się po raz kolejny za trochę ponad trzy miesiące w kraju Goethego, który w grudniu z pewnością będzie pachniał grzanym winem serwowanym na bożonarodzeniowych jarmarkach.

 Organizacją wymiany w naszym liceum zajęły się germanistki - pani Jolanta Ratajczyk i pani Magdalena Marchwacka. Opiekunami grupy niemieckiej byli pan Frank Ehrig i pani Katrin Müller. W wymianie wzięło udział dwanaścioro uczniów klas drugich i trzecich naszego liceum oraz dwanaścioro naszych rówieśników z Niemiec. W obu wycieczkach projektowej dwunastce towarzyszyli jeszcze inni uczniowie naszego LO. Spotkanie miało miejsce w dniach 03-08.09.2017.

 Tekst: Błażej Kamiński

 

Kiermasz używanych książek i podręczników

 

W poniedziałek, 11 września 2015 roku, od 10:25 do 12:35, w auli naszej szkoły odbędzie się Kiermasz używanych książek oraz podręczników. Serdecznie zapraszamy uczniów oraz absolwentów I LO im. Marii Skłodowskiej - Curie do udziału w tym wydarzeniu!

 

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2017/18

 

"Rok szkolny 2017/18 uważam za otwarty" - tymi słowami pan Dyrektor Michał Błoch zainaugurował kolejny, w prawie stuletniej tradycji naszego liceum, rok szkolny.Uroczystość zaszczycił swą obecnością pan Lech Janicki - Starosta Ostrzeszowski, któremu towarzyszył burmistrz Blankenburga - pan Heiko Breithaupt. Wśród gości nie zabrakło nauczycieli i uczniów z zaprzyjaźnionego Gimnasium "Am Tie" w Blankenburgu, którzy właśnie w tym tygodniu składają wizytę w naszej szkole. Delegacji przewodniczą nauczyciele: pani Katrin Mueller i pan Frank Ehrig.

Pan Dyrektor szczególnie serdecznie powitał uczniów klas pierwszych, którzy rozpoczynają edukację w naszej szkole, oraz nowych nauczycieli - siostrę Urszulę Noetzel i księdza Jacka Bosaka - katechetów, a także panią Paulinę Witek - nauczycielkę języka hiszpańskiego.

Dobrego roku szkolnego życzy Redakcja mediów I LO!