Sukces Hanny Szuflińskiej w konkursie chemicznym

 

Z satysfakcją informujemy, że uczennica klasy trzeciej o profilu biologiczno-chemicznym - Hanna Szuflińska zajęła I miejsce w XV Regionalnych Zawodach Chemicznych pod patronatem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Poznańskiego Kuratorium Oświaty oraz Starostwa Powiatowego w Krotoszynie, które odbyły się 9 marca 2017r. Do rywalizacji przystąpili miłośnicy chemii z Koźmina Wlkp., Jarocina, Kępna, Śremu, Ostrowa Wlkp., Ostrzeszowa i Oleśnicy.
Po raz kolejny uczniowie I LO wzięli udział w tym prestiżowym konkursie i ponownie potwierdzili wysoki poziom wiedzy chemicznej. Nauczycielem Hani jest pani Róża Woryma.
Gratulujemy.

Konrad Kordylasiński laureatem etapu okręgowego XLVIII Olimpiady Języka Rosyjskiego!

 

Uczeń klasy III c I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie, Konrad Kordylasiński, w XLVIII edycji OJR wypadł wręcz rewelacyjnie! Zajął I miejsce. By poznać odpowiednią miarę tego sukcesu, należy zauważyć, że od 5 lat w olimpiadzie mogą brać uczniowie nieposiadający polskiego obywatelstwa — Rosjanie i inni obcokrajowcy zza naszej wschodniej granicy. Dość powiedzieć, że silnymi konkurentami Konrada w większości byli uczestnicy o nazwiskach brzmiących „ze wschodnia”…

Laureat jest osobą bardzo pracowitą, niezwykle oczytaną, wrażliwą i wszechstronnie uzdolnioną. Do olimpiady przygotowywał się pod kierunkiem nauczycielki  języka rosyjskiego pani Ireny Klimek-Piastowskiej.

Поздравляем!

 

Wędrujący Filmoznawcy Filmoteki Szkolnej w I LO!

 

Do I Liceum Ogólnokształcącego w ramach projektu Filmoteki Szkolnej skierowanego do szkół ponadpodstawowych zainteresowanych działalnością na polu edukacji filmowej jeszcze w tym roku szkolnym zawitają Wędrujący Filmoznawcy. Do projektu przystąpiło aż 111 szkół, nasza szkoła znalazła się wśród 31 wybranych z całej Polski! http://filmotekaszkolna.pl/aktualnosc,1300

W ramach projektu w szkole odbędą się warsztaty prowadzone przez filmoznawców z całego kraju skierowane zarówno do uczniów, jak i nauczycieli oraz zajęcia prowadzone przez samych nauczycieli. Głównym celem inicjatywy jest wsparcie szkół w działaniach prowadzonych w ramach edukacji filmowej i uzupełnienie ich o wymiar filmoznawczy. Uczestnicy projektu otrzymają warsztaty, wsparcie w zakresie rozwijania umiejętności i narzędzi pracy z filmem, poszerzenie wiedzy z zakresu historii kina polskiego i światowego oraz wsparcie merytoryczne i organizacyjne od Filmoteki Narodowej. Koordynatorką projektu jest nauczycielka języka polskiego- Małgorzata Domagalska.

Z wizytą w Blankenburgu

 

W dniach 17-18 lutego 2017 roku z wizytą w Blankenburgu wraz z panią Zofią Witkowską - członkiem Zarządu Powiatu Ostrzeszowskiego oraz Komisji Oświaty, Kultury i Sportu przebywała delegacja naszej szkoły w osobach pana dyrektora Michała Błocha i nauczycielki języka niemieckiego pani Magdaleny Marchwackiej.

Celem wizyty było spotkanie w naszej partnerskiej szkole Gymnasium am Thie z jej nowym dyrektorem panem Siemannem oraz kilkoma nauczycielami. Pan dyrektor Michał Błoch miał okazję po raz pierwszy zwiedzić partnerską szkołę  i poznać dyrektora szkoły niemieckiej. Podczas krótkiego pobytu delegacja z Polski zwiedziła szkołę, a także omówiła zasady dalszej współpracy obu szkół i ustaliła, że, tak jak zaplanowano wcześniej, uczniowie szkoły z Niemiec przyjadą z wizytą do Ostrzeszowa we wrześniu br., zaś rewizyta naszych uczniów odbędzie się w grudniu. Ponadto zatwierdzono ogólny program realizowanego wspólnie programu.

Drugim punktem programu była wizyta na zamku górującym nad Blankenburgiem, gdzie odbywa się uroczystość podsumowująca rok 2016, w której uczestniczyły władze miasta Blankenburg i landu Sachsen-Anhalt oraz zaproszeni goście. Nowy burmistrz Heiko Breithaupt bardzo ciepło powitał przybyłych gości, w tym również delegację z Polski. Podczas swojego przemówienia nakreślił pięcioletni plan rozwoju miasta, w którym została ujęta dalsza współpraca z Powiatem Ostrzeszowskim. Wśród zaproszonych gości, którzy zostali poproszeni o zabranie głosu znaleźli się również pani Zofia Witkowska oraz pan dyrektor Michał Błoch.

 

IV miejsce naszej drużyny w turnieju debat historycznych

 

17 lutego drużyna w składzie : Adrianna Plichta - 2c, Sylwia Bednarek - 1c, Konrad Kordylasiński i Konrad Wieczorek - 3c wzięła udział w Turnieju Debat Oksfordzkich „Zrozumieć historię”, który odbył się na Wydziale Nauk  Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

W fazie grupowej mówcy debatowali nad tezami: "Przemiany polityczne w Polsce 1989 to przede wszystkim wynik sytuacji geopolitycznej” ,” Poznański Czerwiec i Powstanie Węgierskie w 1956 roku możemy uznać za początek  końca komunizmu w Europie”, "»Żołnierze wyklęci« wybrali najsłuszniejszą drogę przeciwstawienia się systemowi komunistycznemu".

W ćwierćfinale I LO spotkało się z II LO z Poznania. Teza zwycięskiej  debaty, która dała  naszemu zespołowi awans do półfinału turnieju, brzmiała: „Józef Piłsudski miał większe zasługi dla odbudowy niepodległego państwa polskiego niż Roman Dmowski”. Naszym mówcą udało się obalić tezę. W półfinale I LO musiało uznać wyższość drużyny II LO z Konina. Przez cały dzień naszym mówcom kibicowali uczniowie z klasy 1c wraz z opiekunem p. Kamilą Maj. To kolejne dobre miejsce w debatach dla naszej szkoły w tym roku szkolnym. W listopadzie nasz zespół wygrał Wielkopolski Turniej Debat Oksfordzkich, a przed nami jeszcze Mistrzostwa Polski  Debat Oksfordzkich  oraz turniej w Łodzi. Turniej zorganizował WNPiD UAM w Poznaniu, Poznański Oddział IPN  oraz Fundacja G5.

Opiekunem grupy jest pani Kamila Maj.