Zajęcia laboratoryjne na Politechnice Poznańskiej z udziałem naszych uczniów

 

W  środę 15 lutego 2017r. uczniowie klasy 1B (biologiczno-chemicznej) wzięli udział w niezwykłej wycieczce przedmiotowej do laboratorium chemicznego Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej. Tam, czując się jak studenci, zgłębiali tajniki chemii poprzez wykonywanie i obserwację doświadczeń. Trzygodzinne  zajęcia laboratoryjne były  wielkim wyzwaniem i odbywały się pod  fachową opieką doktorantów. Dotyczyły one podstawowych zagadnień z chemii analitycznej. Uczniowie doskonalili umiejętności planowania, montowania zestawów laboratoryjnych i przeprowadzania wielu  eksperymentów. Realizowali ćwiczenia z chemii nieorganicznej dotyczące miareczkowania, właściwości utleniająco-redukujących wybranych związków, a także  wykonywali analizę jakościową twardości wody metodą analizy miareczkowej.

 

 

XLIII Olimpiada Geograficzna. Szlaki przetarte.

 

W dniach 11 -12 lutego uczeń klasy 2a - Tomasz Marczak wziął udział w etapie okręgowym XLIII Olimpiady Geograficznej, który odbył się na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu.

W pierwszym dniu zawodów odbyły się trzy podejścia pisemne. Należało  wykazać się znajomością zagadnień geograficznych z różnych obszarów geografii, w tym geografii Polski.  Tomek uzyskał z nich liczbę punktów dającą mu prawo udziału w etapie ustnym olimpiady, który odbył się następnego dnia.  Do etapu tego przeszło tylko 21 uczniów z liceów całej Wielkopolski. Składał się on z dwóch części. W pierwszej z nich (quiz geograficzny) należało na podstawie kolejno przedstawianych obrazów podać prawidłową odpowiedź.  W drugiej części uczestnicy losowali pytania i po krótkim przygotowaniu prezentowali swoją odpowiedź przed jury.  

Wyniki z całej Polski będą decydowały o tym czy Tomek znajdzie się w gronie uczniów, którzy wezmą udział w zawodach centralnych olimpiady.

Tomkowi należą się gratulacje. Po kilku latach przerwy ponownie uczeń naszego liceum wziął udział w etapie okręgowym Olimpiady Geograficznej. Opiekunem Tomasz Marczaka była pani Dorota Daszczyk.

 

I miejsce Konrada Kordylasińskiego w okręgu

 

Konrad Kordylasiński z klasy IIIc zajął I miejsce i uzyskał tytuł laureata eliminacji okręgowych XXXV Olimpiady Języka Łacińskiego, które odbyły się w dniach 19-20 stycznia 2017 roku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zdobywając 93,6%  punktów z możliwych do uzyskania, ma bardzo duże szanse zakwalifikować się do etapu centralnego (15-17 marca w Lublinie, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II ) i tym samym wpisać się złotymi zgłoskami w chlubną, łacińską tradycję naszej szkoły. W eliminacjach okręgowych także wziął udział Robert Płachta (klasa IIIc) zdobywając tytuł finalisty tych zmagań i tym samym równie godnie reprezentując ILO. Należy dodać, iż okręg poznański obejmuje swym zasięgiem trzy województwa - wielkopolskie, lubuskie i zachodniopomorskie. Chłopcy stanęli więc w szranki z uczniami kilku prestiżowych szkół ze Szczecina, Świnoujścia, Poznania, Kalisza i wyszli z nich zdecydowanie z tarczą. Uczniów przygotowała pani Karolina Szybka-Kmiecik.