Drezna czar, czyli wycieczka uczniów naszej szkoły na najstarszy w Niemczech Weihnachtsmarkt

 

Drezna czar, pierników smak, woń przypraw korzennych, innych przysmaków świątecznych, charakterystycznego „Bratwursta” oraz świat kolorowych rękodzieł – mogą przyciągać. Nic więc dziwnego, że liczba chętnych chcących poznać najstarszy „Weihnachtsmarkt” w Niemczech była w tym roku imponująca i przekroczyła 100 osób. Wśród uczestników naszej wycieczki znaleźli się również uczniowie z Gimnazjum z Siedlikowa.  8 grudnia 2016 około godziny 10:30 dotarliśmy do Drezna na Theaterplatz, gdzie czekała na nas już pani przewodnik Julita Szerer, która przez dwie godziny oprowadzała nas po historycznej starówce Drezna. Zwiedzaliśmy lewy brzeg Łaby, gdzie znajduje się zabytkowa starówka Drezna, która cieszy się największym zainteresowaniem turystów. Na każdym kroku, w każdej małej uliczce można odkryć ciekawy zabytek  związany z historią miasta. Dzięki pani przewodnik mogliśmy podziwiać piękno Zwingera, miejsce dawnych dworskich uroczystości, Plac Teatralny z Operą Sempera, słynącą z takich nazwisk jak Carl Maria von Weber, Richard Wagner czy Richard Strauss, kościół Frauenkirche, barokową perłę wśród kościołów protestanckich Niemiec, kościół Dworski, zwany również kościołem polskim, a także największy obraz z porcelany przestawiający pochód książąt saksońskich. Dowiedzieliśmy się dlaczego Chopin przyjeżdżał do Drezna i gdzie wynaleziono pierwszą porcelanę europejską. Po obejrzeniu tylu cudownych miejsc i wysłuchaniu ciekawych historii i anegdot dotarliśmy na najstarszy w Niemczech jarmark bożonarodzeniowy, na którym wśród tysięcy lampek, kolorowych ozdób i licznych atrakcji mogliśmy delektować się panującą wszędzie atmosferą świąteczną.

 

„Czasoprzestrzenie melancholii i jesienne powidoki”, czyli wieczór poezji w I LO

 

Piątkowe jesienne popołudnie (2 grudnia) przepięknie wypełnił zaproszonym przez siebie Gościom zespół teatralny "W antrakcie-Curie" z klasy 1c oraz ucznia klasy 1a przygotowany przez panią Beatę Niełacną-Borutę. Był to, można rzecz, spektakl nastrojowej poezji, dobrej muzyki, niezwykłych obrazów i światła. Były między innymi najpiękniejsze liryki Leopolda Staffa, a także piosenki z repertuaru Elżbiety Adamiak. Zachwycona profesjonalnym ich wykonaniem publiczność wywołała młodych artystów na "bis". Wśród gości był pan Dyrektor Michał Błoch z żoną,pani Alina Skrobek - przewodnicząca Rady Rodziców, Rodzice Uczniów klasy 1c i 1a, nauczyciele (także zaprzyjaźnionych szkół podstawowych i gimnazjów) oraz Uczennice klasy 2c.
Gratulujemy wspaniałego pomysłu!

 

Sukcesy naszych uczniów w konkursie "Jak kamień z serca"

 

30 listopada w Bibliotece Publicznej im. S.Czernika w Ostrzeszowie odbyły się przesłuchania najlepszych recytatorów powiatu biorących udział w tegorocznej edycji Konkursu Recytatorskiego „Jak kamień z serca”. Cieszą nas sukcesy zdolnych i docenionych uczniów I LO. Drugie miejsce (pierwszej nagrody jury nie przyznało) zajął Konrad Kordylasiński, natomiast wyróżnione zostały dwie humanistki: Martyna Kasperska oraz Sylwia Bednarek.
Życzymy kolejnych sukcesów!

 

Konrad i Robert zakwalifikowani do etapu okregowego Olimpiady Języka Łacińskiego

   

8 listopada 2016 r. odbył się szkolny etap XXXV Olimpiady Języka Łacińskiego. Udział wzięło w nim dwóch uczniów klasy IIIc : Konrad Kordylasiński i Robert Płachta. Obaj zakwalifikowali się do eliminacji okręgowych, które odbędą się 19-20 stycznia w Poznaniu. Sukces chłopaków tym bardziej cieszy, że mając tylko jedną godzinę łaciny tygodniowo i przygotowując się do zawodów dopiero od października, udało im się sprostać olimpijskim wymaganiom. Roberta i Konrada przygotowała pani Karolina Szybka-Kmiecik.

 

Szybkie pisanie na klawiaturze pod okiem Mistrzów!

 

Nikogo nie trzeba z pewnością przekonywać, że szybkie pisanie na klawiaturze w XXI wieku to umiejętność kluczowa i niezwykle przydatna. Istnieje nawet opatentowana metoda jej doskonalenia. Zarówno uczniowie, jak nauczyciele naszej szkoły mogli ją dziś poznać dzięki wykładowi i warsztatowi, które przeprowadziła pani Teresa Wawrzynek - Prezes Stowarzyszenia Interinfo Polska i organizatorka Mistrzostw Polski w szybkim pisaniu na klawiaturze. Towarzyszyła jej Marta Puchała - Mistrzyni w tej dziedzinie, która zademonstrowała efekty swojej pracy. Byliśmy naprawdę pod wielkim wrażeniem!