Pani Monika Podyma-Rabiega – producentka i dziennikarka Onet.pl w I LO

 

Redakcja gazety Czarno na Białym I LO od wydanego właśnie przed paroma dniami numeru rozpoczęła cykl wywiadów i spotkań z przedstawicielami różnych zawodów. Udało im się porozmawiać m. in. z reżyserem oraz artystą – fotografikiem. W ubiegłym roku szkolnym redaktorzy mieli okazję poznać wspaniałą dziennikarkę i producentkę, a jednocześnie absolwentkę naszej szkoły – panią Monikę Podymę-Rabiegę, która przeprowadziła niezwykle interesujący warsztat dziennikarski. Ujęła wtedy wszystkich swą wiedzą i charyzmą, więc Redakcja postanowiła  zaprosić ją ponownie, by opowiedziała o odbytym niedawno szkoleniu w telewizji CNN.

Pani Monika Podyma-Rabiega - Global short video business manager oraz producent liniowy w Onet. Przygodę z dziennikarstwem zaczęła dekadę temu i podobno tego nie żałuje. Mówi: „To prawdziwe pole bitwy, na którym poznaje się cudownych, inspirujących ludzi, których bardzo łatwo zamienić w przyjaciół.” Była reporterem telewizyjnym, wydawcą, prezenterem radiowym i telewizyjnym, producentem wykonawczym i managerem. Relacjonowała m.in. Igrzyska Olimpijskie, Katastrofę Smoleńską, z Parlamentu Europejskiego w Strassburgu, a także Brukseli, z MTC Awards. Miała też swój program TV, w którym gościła znamienite postaci ze środowisk politycznych i kulturalnych. Ukończyła Danish School of Journalism, Szkołę Filmową w Łodzi.

Spotkanie z panią Moniką odbyło się 25 listopada z inicjatywy redakcji szkolnej gazety Czarno na Białym. Przeprowadzili je Adrianna Plichta – zastępca i Błażej Kamiński – naczelny czasopisma. Gośćmi spotkania byli: m. in. p. dyrektor Michał Błoch, pani wicedyrektor Jolanta Ratajczyk i nauczyciele: p. Niełacna-Boruta, p. Tarnowska, p. Grzęda orz uczniowie klas humanistycznych – 1c i 2c.

18. EXPLORERS FESTIWAL Wielka Lekcja Geografii 2016

 

To była 18. edycja Explorers Festiwal i XI Wielka Lekcja Geografii  zorganizowana  przez Uniwersytet Łódzki i Łódzki Klub Trekkingowy.

Uczniowie naszego liceum byli tam po raz piąty.

W piątek, 18. listopada,  25­­­  uczniów z naszego liceum (II a,b,c,d, IIId) wraz z nauczycielem geografii wzięło udział w Wielkiej Lekcji Geografii, której temat przewodni brzmiał: „Człowiek w ekstremalnym środowisku”. Na lekcję składały się interesujące wykłady i wizualizacje przedstawione przez uczestników wypraw i podróży w odległe zakątki naszego globu.  Wraz z podróżnikami mogliśmy zmierzyć się z ekstremalnymi warunkami panującymi na Alasce czy też zobaczyć niesamowite krajobrazy i walkę o przetrwanie dla organizmów żyjących w strefie międzyzwrotnikowej oraz posłuchać czy da się żyć w Dolinie Śmierci?  Przedstawione materiały były bardzo ciekawe i inspirujące. Wykłady wygłosili, między innymi, nauczyciele akademiccy: Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Uniwersytetu  Łódzkiego, podróżnicy - globtroterzy  i pasjonaci.

Wielka Lekcja kończyła się wielkim testem z geografii mającym na celu wyłonienie Najlepszego Młodego Geografa i Najlepszej Szkoły obejmującym tematykę wykładów oraz szeroko zakrojoną wiedzę własną uczniów.

 Zuzuzanna Chudek, uczennica klasy IIId, została laureatką XI. Wielkiej Lekcji Geografii zajmując 8. miejsce!  GRATULUJEMY.

 Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się zarejestrować na następny EXPLORERS FESTIWAL, by znów „zajrzeć”, wraz z podróżnikami, w odległe  i nieznane części świata.

 

Martyna Kasperska została stypendystką Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Starosty Ostrzeszowskiego!

 

Uczennica klasy IIIc- Martyna Kasperska otrzymała stypendium naukowe Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Przyznane stypendium to uhonorowanie sukcesów naszej uczennicy, która może się poszczycić wysoką średnią ocen, a także prestiżowymi osiągnięciami humanistycznymi. Wystarczy nadmienić, iż zdobyła III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Piórem malowane” w 2014 r., a także jest laureatką nagrody prozatorskiej w Literackim Konkursie o Nagrodę Fanfila organizowanym przez UAM w Poznaniu  w 2016r. Otrzymała również II wyróżnienie w VIII edycji Konkursu Tłumaczeniowego Zakładu Filologii Angielskiej Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu UAM w Poznaniu w 2015r. Uroczystość wręczenia stypendium odbędzie się 29 listopada 2016r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

Należy dodać, że Martyna otrzymała również Stypendium Starosty Ostrzeszowskiego.

Gorąco gratulujemy!

 

ILO ZWYCIĘZCĄ I WIELKOPOLSKIEGO TURNIEJU DEBAT OKSFORDZKICH W POZNANIU

 

Deszczowa sobota okazała się wspaniałym dniem dla drużyny naszych mówców : Adrianny Plichty, Błażeja Kamińskiego , Konrada Kordylasińskiego i Konrada Wieczorka.

Drużyna wystartowała w I Wielkopolskim Turnieju Debat Oksfordzkich , który odbył się na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu i w którym uczestniczyło 16 drużyn z całego naszego województwa.

Nasi mówcy wygrali wszystkie debaty swojej grupy, w których rywalizowali z drużynami z II LO z Kalisza, III LO z Poznania, V LO  z Poznania i  tym samym awansowali do ćwierćfinału .

Tezy grupowe brzmiały:

Czego Jaś się nie nauczył, tego Jan nie będzie umiał.

Uczniowie powinni mieć zakaz wnoszenia telefonów komórkowych do szkół.

Z punktu widzenia społeczeństw państw Bliskiego Wschodu Arabska Wiosna nie przyniosła spodziewanych korzyści.

Teza ćwierćfinałowa brzmiała: Rozwój sztucznej inteligencji doprowadzi w przyszłości do zagłady ludzkości. Tym razem pokonaliśmy pierwszą drużynę z ILO z Kościana. Natomiast drugą drużynę z Kościana pokonaliśmy w półfinale, gdzie debatowano nad zagadnieniem: Konstytucyjne kompetencje Prezydenta RP powinny zostać poszerzone.

W wielkim finale nasz zespół ponownie spotkał się z III LO z Poznania. Zadaniem zespołu było obalenie tezy: Rozsądne rządzenie państwem jest niemożliwe bez istnienia opozycji.

O  zwycięstwie dowiedzieliśmy się w drodze do domu. Jednocześnie drużyna, opiekun p. Kamila Maj i kibice z klasy Ic pragną podziękować  naszemu jeszcze do niedawna członkowi zespołu mówców, teraz już studentowi Bartkowi Matysowi, za kibicowanie drużynie w trakcie turnieju i  staraniom, by cała ekipa  ILO mogła bezpiecznie wrócić do domu.

Gratulujemy serdecznie Drużynie i pani prof. Kamili Maj!!!

 

Święto Szkoły

 

Dziś cała społeczność szkolna I LO obchodziła Święto Patronów – Marii Skłodowskiej-Curie i św. Maksymiliana Marii Kolbego. Rano odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych, którzy złożyli przyrzeczenie i tym samym stali się oficjalnie pełnoprawnymi  członkami społeczności  I LO. Pan Dyrektor Michał Błoch i pani Wicedyrektor Jolanta Ratajczyk wręczyli nagrody i pogratulowali laureatom Konkursu Wiedzy o Patronach. W tym roku zwyciężyli:

I miejsce – Patrycja Kosidło z klasy I B;

II miejsce  – Piotr Małolepszy z klasy I C;

III miejsce – Helena Szuflińska z klasy I A

Uroczystość uświetnił występ chóru szkolnego pod batutą pana Stanisława Sztukowskiego. Cały program przygotowała klasa II d wraz z wychowawcą – panem Tomaszem Ćwirko oraz Prezydium Samorządu Uczniowskiego.

Druga część Święta Patronów to wykład pana prof. dr. hab. inż. Andrzeja Radosza z Politechniki Wrocławskiej „Black Holes” („Czarne dziury”). Po nim odbyła się dyskusja, podczas której Pan Profesor niezwykle interesująco odpowiadał na pytania słuchaczy. Gdy uczniowie klas matematycznych i biologicznych uczestniczyli w wykładzie i warsztatach, humaniści wzięli udział w seansach filmowych.