Współpraca I LO im. M. Skłodowskiej- Curie w Ostrzeszowie ze szkołą partnerską Gymnasium Marie-Curie z Wittenberge

• Współpraca z Gymnasium Marie-Curie z Wittenberge została nawiązana na polsko-niemieckiej Giełdzie Szkół w Ludwigsfelde odbywającej się w dniach 27.-29.10.2002.
  • Pierwsze spotkanie odbyło się już w dniach 26.09.2003- 02.10.2003, uczniowie I LO wzięli udział w tygodniu projektów odbywającym się w Wittenberge, a nauczyciele naszej szkoły udali się na zaproszenie dyrekcji Marie - Curie Gymnasium na Dzień Nauk, który odbywał się w dniach 7-8.11.2003.
  • Następnym krokiem było wspólne opracowanie umowy partnerskiej, które miało miejsce podczas pobytu polskiej młodzieży na tygodniu projektów w Wittenberge. Uroczyste podpisanie umowy partnerskiej nastąpiło w Ostrzeszowie 14 maja 2004. Zawarta umowa partnerska jest podstawą współpracy pomiędzy szkołami.
  • W dniach 26.092004- 03.10.2004 nasz szkoła gościła młodzież ze szkoły z Niemiec. Uczniowie polscy i niemieccy uczestniczyli wspólnie w wybranych zajęciach lekcyjnych, zwiedzili Kraków, a podczas wycieczek pieszych i rowerowych Ostrzeszów i okolice.

• W dniach 03.-06.11.2004 delegacja polskich uczniów wzięła po raz drugi udział  w „Dniu Prezentacji Projektów
  • W dniach 09.-12.06.2005 odbyło się w Ostrzeszowie seminarium polskich i niemieckich nauczycieli z obu partnerskich szkół
  • W dniach 25.09-01.10.2005 uczniowie I LO przebywali w ramach wymiany uczniowskiej w Wittenberge, gdzie wspólnie pracowali nad projektem z zakresu historii obu państw.
  • Polscy nauczyciele uczestniczyli po raz kolejny w „Dniach prezentacji”, które odbywały się od 3 do 5 listopada 2005
  • W dniach 02.04.-07.04.2006 uczniowie z Marie - Curie Gymnasium przybyli do Ostrzeszowa, aby wspólnie z uczniami naszej szkoły pracować na projektem teatralno - literackim „Goethe spotyka Mickiewicza”, wspólny spektakl został zaprezentowany mieszkańcom Ostrzeszowa w kino - teatrze „Piast”

• W dniach 24 – 30 .09.2006 odbyło się spotkanie uczniów I Liceum Ogólnokształcącego i uczniów z Marie – Curie – Gymnasium z Wittenberge w celu realizacji wspólnego projektu. Podczas projektu uczniowie przygotowywali wspólnie potrawy pochodzące z krajów anglojęzycznych, prezentowali obyczaje i elementy kultury tych krajów, uczestniczyli w warsztatach teatralnych, zwiedzili Wrocław, oraz wspólnie przygotowali przedstawienie w języku angielskim pt „ Robin Hood”

• Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami z prezentacją projektu „Spotkanie Mickiewicza i Goethego” podczas „Dni Prezentacji Projektów w Wittenberge” w dniach 2 – 7.11 2006. W ramach wspomnianego projektu nasza młodzież zaprezentowała adaptację II części „Dziadów” a Niemcy spektakl poświęcony życiu i twórczości Johana Wolfganga Goethego. Ponadto pobyt obfitował w różne spotkania i ciekawe wycieczki
  • W dniach 05.-10.11.2007 uczniowie I LO ponownie przebywali z wizytą w Wittenberge, podczas spotkania zwiedzili Zakład Napraw Taboru Kolejowego, spędzili jeden dzień w Berlinie oraz uczestniczyli w wykładach w ramach „Dni Nauki”

• W dniach 12 – 16.10.2009 miała miejsce wizyta uczniów Marie – Curie Gymnasium z Wittenberge  w naszej szkole. Celem spotkania była realizacja wspólnego projektu z przedsiębiorczości pt. „Zakładamy własną firmę” . Uczniowie niemieccy i polscy pracowali wspólnie nad różnymi projektami, a następnie wspólnie je prezentowali.

• Uczniowie naszej szkoły w dniach 20 – 25.06 2010 odwiedzili w Marie – Curie Gymnasium w Wittenberge, aby uczestniczyć w „Dniach Nauki”. Podczas swojego pobytu wraz z uczniami z Wittenberge i Elmschorn realizowali zadania wynikające z projektu: zbierali materiały min. prób wodnych, zioła i roślinność chronioną Łaby, badali poziom zanieczyszczenia wody, pozyskiwali barwniki z roślin, a także odwiedzili Europejską Wioską Bocianów.

• W dniach 11 – 15.06 2012 uczniowie naszej szkoły odwiedzili szkołę partnerską Marie – Curie – Gymnasium w Wittenberge i wspólnie z uczniami z Niemiec pracowali nad projektem z zakresu biologii i chemii obejmującym rozlewisko Łaby. Podczas wspólnej pracy uczniowie zajmowali się zbieraniem roślinności rosnącej w dolinie Łaby i pozyskiwaniem z niej barwników, badaniem czystości wody na różnych odcinkach rzeki, brali udział w zajęciach w laboratoriach na Brandenburgische Technische Universitat Cottbus, uczestniczyli w warsztatach produkcji wełny i filcu.