Konrad Kordylasiński finalistą krajowym XLVIII Olimpiady Języka Rosyjskiego!

W dniach 7–9 kwietnia 2017 r. w Warszawie odbył się finał XLVIII Olimpiady Języka Rosyjskiego, w którym wzięło udział 51 najlepszych licealistów z kraju. Wśród nich był uczeń I LO w Ostrzeszowie Konrad Kordylasiński. Konrad w niezwykle silnej stawce, złożonej w dużej części z młodzieży „naturalnie” rosyjskojęzycznej, zajął 12. miejsce i uzyskał  zaszczytny tytuł finalisty. Znany w ostrzeszowskim liceum poliglota uzyskał 81 pkt. na 100 możliwych, a wypracowanie napisał na intrygujący temat „Книги моего детства”, co się przekłada jako „Książki lat dziecięcych”. W części ustnej zmagał się natomiast z tematem „Неофициальные символы Санкт-Петербурга”, czyli „Nieformalne symbole Sankt-Petersburga”…

Nasz laureat to osoba niezwykle uzdolniona w kilku dziedzinach, erudyta, poeta, kolekcjoner nagród, intelektualny autorytet wśród kolegów. Do olimpiady przygotowywał się pod kierunkiem „uczitielnicy” języka rosyjskiego w ostrzeszowskim LO, pani Ireny Klimek-Piastowskiej. Warto raz jeszcze przypomnieć, że I LO przy ul. Zamkowej stanowi w naszym powiecie ostatni bastion i ostatnią enklawę dydaktyki języka rosyjskiego. Wysiłki niestrudzonej pani profesor od rzekomo „nieużytecznego” języka oraz jej uczniów przynoszą od lat zaskakujące i dostrzegane w Polsce efekty.

Na stronie: http://www.ir.uw.edu.pl/ojr/tresci/Laureaci_2017.pdf znajduje się lista laureatów i finalistów tegorocznej olimpiady. Na pierwszych miejscach próżno szukać polskich nazwisk, co przydaje wynikowi Konrada ogromnej wartości! By poznać odpowiednią miarę tego sukcesu, należy zauważyć, że od kilku lat w olimpiadzie mogą brać uczniowie nieposiadający polskiego obywatelstwa — Rosjanie i inni obcokrajowcy zza wschodniej granicy.