Chór I LO na III Festiwalu Chórów w Meissen

 

Z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Ostrzeszowie chór naszego liceum pod batutą pana Stanisława Sztukowskiego wziął udział w III Festiwalu Chórów w miejscowości Meissen (pol. Miśnia) w Saksonii, niedaleko Drezna. Chorfestival odbywał się w dniach 9-10 września br. Zorganizowany został przez Kulturverein – stowarzyszenie kulturalne w Meissen.
Już w piątek (8. września) do urokliwej miejscowości położonej na południu Niemiec zjechało dwadzieścia chórów z całej Europy. W sobotę na każdej niemal uliczce lub placu rozbrzmiewały pieśni oraz piosenki wspaniale ożywiające atmosferę tego pięknego miasteczka. Budziły zdziwienie  mieszkańców i cieszyły turystów. Wielu z nich przyjechało do Miśni specjalnie, by wziąć udział w wydarzeniu.  Chór I Liceum z Ostrzeszowa zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. Widzowie, którzy mieli okazję posłuchać go wcześniej, przychodzili na kolejne koncerty w innym miejscu i prosili o bis.

Ostrzeszowską grupą opiekował się troskliwie pan Albrecht Helfritzsch – były Wicestarosta Miśni, który cudownie pełnił także rolę przewodnika po mieście. Młodzież i jej opiekunowie mieli okazję zwiedzić między innymi renesansowy zamek i gotycką katedrę. Miasto, wraz ze swoimi niezwykle życzliwymi mieszkańcami, zauroczyło ostrzeszowian.

Delegacji przewodniczyła pani Zofia Witkowskaczłonek Zarządu Rady Powiatu Ostrzeszowskiego i pani Jolanta RatajczykWicedyrektor I LO, które serdecznie powitał w Meissen Starosta – pan Arndt Steinbach. Wyraził on słowa uznania dla Dyrygenta oraz młodzieży i zaprosił na czwartą edycję festiwalu. Odbędzie się ona w przyszłym roku również we wrześniu.

Młodzież I Liceum serdecznie dziękuje w szczególności  inicjatorowi – Starostwu Ostrzeszowskiemu - za umożliwienie wyjazdu i troskliwą opiekę.