W dniach 12-17 kwietnia 2016 r. odbyła się wycieczka uczniów klas pierwszych i drugich I LO im. Marii Skłodowskiej- Curie na Litwę. Opiekunkami młodzieży były: Bogumiła Alcer i Irena Klimek-Piastowska. Program wycieczki obejmował m.in. wizytę w partnerskiej szkole - Gimnazjum „Versmes” w Landwarowie. Zostaliśmy tam niezwykle ciepło przyjęci przez panią dyrektor Tatianę Priszmont (Татьяну Борисовны Пришмонт) i nauczycielkę języka rosyjskiego Janinę Kazarinę (Янину Г. Казарину), obejrzeliśmy prezentację o historii szkoły, uczestniczyliśmy w dwóch lekcjach literatury języka rosyjskiego poświęconych „Zbrodni i karze” F. Dostojewskiego i inscenizacji fragmentu „Eugeniusz Oniegina” A. Puszkina. Bardzo integracyjnym okazał się występ szkolnego zespołu muzycznego «Трещётки», po którym nasi uczniowie uczyli się gry na instrumentach ludowych a następnie wszyscy wspólnie zagrali prostą rosyjską piosenkę. Pobyt w szkole partnerskiej pozwolił naszym uczniom nawiązać nowe znajomości i porozumiewać się w języku rosyjskim. Wieczorem następnego dnia młodzież bawiła się wspólnie na dyskotece w pensjonacie w Jovariškach, gdzie nocowaliśmy.

Podczas wycieczki oczywiście zwiedziliśmy Troki i Wilno. Pani Przewodnik Marija Dauksewicz pięknie opowiadała o historii i pomnikach architektury wileńskiej. Zwiedziliśmy Starówkę z Ostrą Bramą i słynnym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, kościołem św. Teresy, cerkwią św. Ducha, dziedzińcem klasztoru Bazylianów, ratuszem, gotyckim kościołem św. Anny, pomnikiem Adama Mickiewicza. Zwiedzając Wilno nie mogliśmy pominąć Cmentarza na Rossie, placu Katedralnego z katedrą św. Stanisława i pomnikiem Giedymina oraz kościoła św. Piotra i Pawła. Uwieńczeniem naszego pobytu w stolicy Litwy było wejście na górę Trzech Krzyży, skąd podziwialiśmy piękną panoramę Wilna. Po zwiedzaniu odpoczywaliśmy w kawiarenkach kosztując pyszne lody i pijąc kawę, a także spacerowaliśmy po ulicy Zamkowej i zakupiliśmy pamiątki z Litwy.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w porcie w Augustowie, zajechaliśmy do Studzienicznej, która leży nad jeziorem, wśród ponad stuletnich dębów i dziewiczej natury Doliny Rospudy, gdzie obmywaliśmy twarze „świętą wodą”.  Spacerowaliśmy po pięknym rynku w Białymstoku, skąd po posiłku wyruszyliśmy do Warszawy, gdzie wpadliśmy na kawkę do ”Złotych Tarasów”, a następnie pojechaliśmy do domu. Wycieczka dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń, a nawiązane znajomości z gronem pedagogicznym i uczniami Gimnazjum „Versmes” w Landwarowie pozwolą na kontynuację spotkań zaprzyjaźnionych szkół. Już w czerwcu spodziewamy się wizyty gości z Landwarowa.