Dziewczyny na medal!

 

W Jarocinie, jak każdego roku, odbył się już XVI Wielkopolski Turniej W Aerobiku Grupowym dla szkół ponadgimnazjalnych. Nasze dziewczęta, rywalizując z drużynami m.in. z Kalisz, Pleszewa, Ostrowa Wielkopolskiego oraz  Jarocina, i tym razem spisały się bardzo dobrze, a pokonując wszystkie zespoły wywalczyły I miejsce  i zdobyły  Złoty Medal.

Jarociński turniej jest zwieńczeniem potyczek aerobikowych na zakończenie sezonu, dlatego gratulujemy całemu zespołowi i życzymy sukcesów w przyszłym roku.

 

Maciej Wajerowski finalistą XLI Olimpiady Artystycznej z Historii Sztuki!

 

Maciej Wajerowski, uczeń klasy 3c I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrzeszowie, został finalistą XLI Olimpiady Artystycznej z Historii Sztuki, której organizatorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół Olimpiady Artystycznej z siedzibą w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Eliminacje centralne odbyły się w dniach 10-13 kwietnia w Warszawie. Należy przypomnieć, iż w minionym roku szkolnym Maciej również był finalistą tejże Olimpiady!
Sukces ucznia jest tym bardziej imponujący, iż historia sztuki nie jest przedmiotem nauczanym w naszym liceum, więc osiągnął go dzięki ogromnej determinacji, ambicji i pracy własnej. Trzeba dodać, iż konkurował on z uczniami z wybitnych szkół plastycznych z całej Polski! Tytuł finalisty zagwarantował Maciejowi wymarzone 100% na  egzaminie maturalnym z historii sztuki. Opiekunem ucznia jest mgr Janusz Olechnowicz.

Gratulujemy!

 

Konrad Kordylasiński finalistą krajowym XLVIII Olimpiady Języka Rosyjskiego!

 

W dniach 7–9 kwietnia 2017 r. w Warszawie odbył się finał XLVIII Olimpiady Języka Rosyjskiego, w którym wzięło udział 51 najlepszych licealistów z kraju. Wśród nich był uczeń I LO w Ostrzeszowie Konrad Kordylasiński. Konrad w niezwykle silnej stawce, złożonej w dużej części z młodzieży „naturalnie” rosyjskojęzycznej, zajął 12. miejsce i uzyskał  zaszczytny tytuł finalisty. Znany w ostrzeszowskim liceum poliglota uzyskał 81 pkt. na 100 możliwych, a wypracowanie napisał na intrygujący temat „Книги моего детства”, co się przekłada jako „Książki lat dziecięcych”. W części ustnej zmagał się natomiast z tematem „Неофициальные символы Санкт-Петербурга”, czyli „Nieformalne symbole Sankt-Petersburga”…

Nasz laureat to osoba niezwykle uzdolniona w kilku dziedzinach, erudyta, poeta, kolekcjoner nagród, intelektualny autorytet wśród kolegów. Do olimpiady przygotowywał się pod kierunkiem „uczitielnicy” języka rosyjskiego w ostrzeszowskim LO, pani Ireny Klimek-Piastowskiej. Warto raz jeszcze przypomnieć, że I LO przy ul. Zamkowej stanowi w naszym powiecie ostatni bastion i ostatnią enklawę dydaktyki języka rosyjskiego. Wysiłki niestrudzonej pani profesor od rzekomo „nieużytecznego” języka oraz jej uczniów przynoszą od lat zaskakujące i dostrzegane w Polsce efekty.

Na stronie: http://www.ir.uw.edu.pl/ojr/tresci/Laureaci_2017.pdf znajduje się lista laureatów i finalistów tegorocznej olimpiady. Na pierwszych miejscach próżno szukać polskich nazwisk, co przydaje wynikowi Konrada ogromnej wartości! By poznać odpowiednią miarę tego sukcesu, należy zauważyć, że od kilku lat w olimpiadzie mogą brać uczniowie nieposiadający polskiego obywatelstwa — Rosjanie i inni obcokrajowcy zza wschodniej granicy.

 

Odznaka Honorowa za zasługi dla naszego chóru!

 

Nasz chór szkolny pod batutą pana Stanisława Sztukowskiego otrzymał  Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”. Zarząd Województwa Wielkopolskiego, na wniosek Starosty Ostrzeszowskiego, nadał chórowi tę odznakę za znaczący wkład w propagowanie kultury muzycznej wśród mieszkańców Wielkopolski oraz animację życia kulturalnego w regionie. W imieniu samorządu województwa wielkopolskiego odznakę na ręce dyrygenta  Stanisława Sztukowskiego wręczyła 8 kwietnia członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Marzena Wodzińska podczas gali „Człowiek Roku” zorganizowanej przez lokalny tygodnik „Twój Puls Tygodnia”.