Geografowie klas trzecich na szlaku

 

Dla innych uczniów naszej szkoły dzień 14 września był zwykłym, pochmurnym dniem szkolnym, ale nie dla geografów z klas trzecich. Tego dnia udaliśmy się na dwudniowe zajęcia terenowe w obszarze Gór Kaczawskich, do Leszczyny, by zamienić salę lekcyjną na otwartą przestrzeń, by doświadczyć teorii w praktyce.

Podążyliśmy szlakiem ścieżki dydaktycznej „Synklina Leszczyny” w Parku Krajobrazowym Chełmy, zgłębiając wiedzę na temat budowy geologicznej tego terenu. Mieliśmy również szansę referować przygotowane materiały (trzeba było pokonać tremę – ciekawe doświadczenie). Później w sali konferencyjnej dokończyliśmy prezentację materiałów i podsumowaliśmy 1. dzień.

Kolejnego dnia wyruszyliśmy dalej w poszukiwaniu nowych wrażeń. Tym razem podążyliśmy śladami wulkanizmu tego obszaru. Były więc i Organy Wielisławskie, i Czartowska Skała. Niestraszne nam były żadne przeszkody. Jednym z punktów tego dnia był także Kościół Pokoju w Jaworze, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Gdy udało nam się zaspokoić nasze głodne geograficznej wiedzy umysły, mogliśmy wrócić do domu. Zgodnie stwierdziliśmy, że była to udana wyprawa.

Jak co roku zajęcia odbywały się we współpracy z Instytutem Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Pierwszego dnia zajęcia  odbywały się pod kierunkiem dr. hab. Jakuba Kierczaka i dr. Wojciecha Bartza. W drugim dniu o stronę merytoryczną zajęć zadbały dr Marta Prell i mgr Magdalena Szumowska.

 

Narodowe czytanie "Wesela"

  Biblioteka Publiczna im. Stanisława Czernika dołączyła do akcji "Narodowe czytanie". Dziś w siedzibie instytucji przy ulicy Piastowskiej zgromadzili się zarówno przedstawiciele władz lokalnych na czele z Burmistrzem - panem Mariuszem Witkiem oraz Wicestarostą - panem Adamem Mickiewiczem, jak i nauczyciele oraz młodzież. Na zaproszenie pani dyrektor Owczarczak odpowiedziała też społeczność I LO. W rolę Pana Młodego wcielił się pan Dyrektor Michał Błoch, a Pani Młodej - nauczycielka polskiego - pani Małgorzata Domagalska. Czytanie odbywało się w przepięknej scenografii i miłej atmosferze. Zostało też okraszone muzycznie. Szlachetna inicjatywa!

Chór I LO na III Festiwalu Chórów w Meissen

 

Z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Ostrzeszowie chór naszego liceum pod batutą pana Stanisława Sztukowskiego wziął udział w III Festiwalu Chórów w miejscowości Meissen (pol. Miśnia) w Saksonii, niedaleko Drezna. Chorfestival odbywał się w dniach 9-10 września br. Zorganizowany został przez Kulturverein – stowarzyszenie kulturalne w Meissen.
Już w piątek (8. września) do urokliwej miejscowości położonej na południu Niemiec zjechało dwadzieścia chórów z całej Europy. W sobotę na każdej niemal uliczce lub placu rozbrzmiewały pieśni oraz piosenki wspaniale ożywiające atmosferę tego pięknego miasteczka. Budziły zdziwienie  mieszkańców i cieszyły turystów. Wielu z nich przyjechało do Miśni specjalnie, by wziąć udział w wydarzeniu.  Chór I Liceum z Ostrzeszowa zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. Widzowie, którzy mieli okazję posłuchać go wcześniej, przychodzili na kolejne koncerty w innym miejscu i prosili o bis.

Ostrzeszowską grupą opiekował się troskliwie pan Albrecht Helfritzsch – były Wicestarosta Miśni, który cudownie pełnił także rolę przewodnika po mieście. Młodzież i jej opiekunowie mieli okazję zwiedzić między innymi renesansowy zamek i gotycką katedrę. Miasto, wraz ze swoimi niezwykle życzliwymi mieszkańcami, zauroczyło ostrzeszowian.

Delegacji przewodniczyła pani Zofia Witkowskaczłonek Zarządu Rady Powiatu Ostrzeszowskiego i pani Jolanta RatajczykWicedyrektor I LO, które serdecznie powitał w Meissen Starosta – pan Arndt Steinbach. Wyraził on słowa uznania dla Dyrygenta oraz młodzieży i zaprosił na czwartą edycję festiwalu. Odbędzie się ona w przyszłym roku również we wrześniu.

Młodzież I Liceum serdecznie dziękuje w szczególności  inicjatorowi – Starostwu Ostrzeszowskiemu - za umożliwienie wyjazdu i troskliwą opiekę.

 

GOŚCIE Z BLANKENBURGA W NASZYM LICEUM

 

Pierwszy tydzień tego roku szkolnego okazał się tygodniem pełnym wyzwań, przełamywania barier i mile spędzonych chwil. W naszym LO gościli uczniowie i ich opiekunowie z niemieckiego Gymnasium „Am Thie” w Blankenburgu.

               Wymiana z Niemiec przybyła do Ostrzeszowa późnym wieczorem w niedzielę (3. września). W poniedziałek rano oficjalnie powitaliśmy wspólnie nowy rok szkolny, pokazaliśmy gościom szkołę oraz - aby się lepiej poznać - przeprowadzaliśmy ze sobą krótkie wywiady. Popołudnie spędziliśmy na zwiedzaniu Wrocławia. Każdy, jeszcze trochę nieśmiały, obawiał się odezwać, ale z czasem miało być już tylko lepiej. „Aller Anfang ist schwer…” (pol. początki bywają trudne).

 Wtorek oznaczał dla nas pierwsze próby przed wspólnym występem (więcej o tym wydarzeniu w jednym z poprzednich postów na naszym licealnym Facebooku). We wtorek zagraliśmy również w grę miejską, która wymagała od nas umiejętności sprawnego tłumaczenia tekstu. Wykorzystując informacje spisane w rodzimym języku, musieliśmy przedstawić Niemcom historię naszego miasta. Zadaniem gości było odpowiedzieć na zadane pytania. Zmagaliśmy się nie tylko z barierami językowymi, ale także padającym deszczem. Jednak każdy z uśmiechem na twarzy walczył o zwycięstwo.   

 Środa również oznaczała zmagania, jednak tym razem z trudną wspólną historią naszych narodów. Odwiedziliśmy muzeum Auschwitz-Birkenau, gdzie wysłuchaliśmy opowieści na temat drugiej wojny światowej, okrucieństwa i spustoszenia, którego dopuściły się nazistowskie Niemcy. Nie wolno zapomnieć historii, aby wydarzenia się kiedyś nie powtórzyły. Nauka płynąca z faktów historycznych powinna pomóc tworzyć współcześnie przyjazne relacje, a nie stanowić nową linię podziałów.

 Czwartek wypełniły nam próby do wspólnego przedstawienia, które później wystawiliśmy w naszej szkolnej auli. Wzięliśmy także udział w lekcji historii, którą poprowadził pan Janusz Kryś, a potem uczyliśmy się poloneza pod czujnym okiem pani Bogumiły Alcer. Dzień zwieńczyło wspólne wyjście na kręgle, podczas którego rozmawialiśmy już na bardzo nieoficjalne i codzienne tematy.

 Przykro było nam się ze sobą żegnać w piątek rano, kiedy nasi niemieccy goście musieli odjechać… Widzimy się po raz kolejny za trochę ponad trzy miesiące w kraju Goethego, który w grudniu z pewnością będzie pachniał grzanym winem serwowanym na bożonarodzeniowych jarmarkach.

 Organizacją wymiany w naszym liceum zajęły się germanistki - pani Jolanta Ratajczyk i pani Magdalena Marchwacka. Opiekunami grupy niemieckiej byli pan Frank Ehrig i pani Katrin Müller. W wymianie wzięło udział dwanaścioro uczniów klas drugich i trzecich naszego liceum oraz dwanaścioro naszych rówieśników z Niemiec. W obu wycieczkach projektowej dwunastce towarzyszyli jeszcze inni uczniowie naszego LO. Spotkanie miało miejsce w dniach 03-08.09.2017.

 Tekst: Błażej Kamiński

 

Kiermasz używanych książek i podręczników

 

W poniedziałek, 11 września 2015 roku, od 10:25 do 12:35, w auli naszej szkoły odbędzie się Kiermasz używanych książek oraz podręczników. Serdecznie zapraszamy uczniów oraz absolwentów I LO im. Marii Skłodowskiej - Curie do udziału w tym wydarzeniu!