Drodzy Uczniowie, Nauczyciele i Rodzice, szanowni Absolwenci oraz Przyjaciele
I Liceum w Ostrzeszowie!
Kilka tygodni temu, łącząc się z Wami za pośrednictwem mediów z pustej auli, zainaugurowałem rok obchodów Jubileuszu Stulecia Naszej Szkoły. Gdy planowałem ten wyjątkowy czas na progu mojej kadencji w 2016 roku, wyobrażałem sobie uroczystości, którym towarzyszyć będą spotkania ludzi, ich rozmowy, wspomnienia, a nade wszystko doświadczenie bezpośredniości kontaktu – uśmiechu, uścisku dłoni, wzruszeń… Fortuna odebrała nam możliwość odczucia tych doznań i narzuciła dystans społeczny, krzyżując tym samym wszystkie plany.
Rok jubileuszowy 2020 pozostanie zatem w pamięci społeczności I LO jako nieprzychylny dla naszych zamiarów. Nie pozostaje nic innego jak przyjąć z pokorą i stoickim spokojem ten dar losu i powtórzyć za Markiem Aureliuszem: "Od wieków przygotowywało się dla Ciebie to, cokolwiek Cię spotkać może. A splot przyczyn splótł się od wieków na Twe istnienie i jego przypadłości."
Owe niesprzyjające okoliczności nie odebrały społeczności naszej szkoły determinacji w podejmowaniu inicjatyw związanych z Jubileuszem. Za chwilę bowiem ukończone zostaną prace nad wydawnictwami, które niebawem znajdą się w obiegu. Inne, zapowiadane przeze mnie przedsięwzięcia i wydarzenia, na pewno będą realizowane, jak tylko pozwoli na to sytuacja związana z epidemią. Najważniejsza, a zarazem najtrudniejsza decyzja, jaką musiałem podjąć, dotyczy jednak Uroczystości będącej zwieńczeniem, ukoronowaniem obchodów stulecia. Mając nadzieję na pomyślne zrządzenie losu, postanowiłem zaplanować ją na wiosnę 2021 roku. Ufam,że to, co nas teraz ominęło, długo oraz cierpliwe wyczekiwane, nastąpi, i tym samym przysporzy jeszcze więcej radości.
Michał Błoch – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego
im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrzeszowie
Kategoria:

W tym roku I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie obchodzi jubileusz 100-lecia swojego istnienia. Znamy już harmonogram obchodów jubileuszowych – program obchodów dyrekcja szkoły ogłosiła na dzisiejszej konferencji prasowej. Na konferencji zaprezentowano także odnowiony szkolny sztandar.
Główne obchody jubileuszowe zaplanowano na 5 czerwca. Tego dnia szkoła będzie otwarta w godzinach od 9:00 do 18:00 – w tym czasie w dwóch specjalnie uruchomionych kawiarenkach – w sali gimnastycznej oraz szkolnej auli, odbywać się będą spotkania absolwentów; na dziedzińcu stanie miasteczko harcerskie. Na 11:30 zaplanowano uroczysty przemarsz ulicami miasta, a na 12:15 pamiątkowe zdjęcie na boisku szkolnym. O godzinie 13:00 w sali widowiskowej Ostrzeszowskiego Centrum Kultury odbędzie się okolicznościowa akademia.
Następnego dnia (6 czerwca) szkoła otworzy swoje podwoje w godzinach od 9 do 15.
Imprezy towarzyszące:
– 2 kwietnia: inauguracja obchodów stulecia I LO – w szkolnej auli spotkają się uczniowie klas pierwszych z emerytowanymi nauczycielami,
– przełom maja i czerwca: „Debata stulecia” – w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego,
– 21 maja: wieczorny koncert chórów w klasztorze sióstr nazaretanek – wystąpi chór I LO oraz chór z Gorssenhain,
– 31 maja: Koncert 3 chórów – jednocześnie w różnych częściach miasta wystąpi chór I LO oraz zaprzyjaźnione chóry z liceów w Kępnie i Jarocinie,
– wrzesień: Bieg Stulecia ulicami miasta,
– październik: międzyszkolny turniej piłki siatkowej,
– listopad: gra miejska pt. „Stulecie I LO w Ostrzeszowie”,
– listopad: panel dyskusyjny na temat przyszłości szkoły.
Okolicznościowe publikacje:
– III część monografii: „W cieniu kasztanów 2011-2020”,,
– „100 wywiadów na stulecie szkoły” – w szkolnej gazecie „Czarno na Białym”,
– „Tomik twórczości uczniowskiej”.
Dla absolwentów I LO, którzy chcieliby wziąć udział w obchodach jubileuszu uruchomiono specjalny adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., pod którym przyjmowane są zgłoszenia.
W organizację jubileuszu 100-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie oprócz dyrekcji, nauczycieli i społeczności uczniowskiej zaangażowało się Stowarzyszenie Absolwentów, Wychowanków i Przyjaciół I LO, a także Rada Rodziców, samorząd uczniowski, harcerze oraz organ prowadzący szkołę, czyli powiat ostrzeszowski.

Kategoria:

(wszystkie godziny podane są orientacyjnie)

5 czerwca 2020

8.00 - Zapalenie zniczy na grobach nieżyjących już pracowników szkoły pochowanych na ostrzeszowskim cmentarzu
9.00 - Otwarcie szkoły i miasteczka harcerskiego na boisku.
9.00 - 18.00 - Wystawa poświęcona 100-leciu szkoły.
9.00 - 18.00 - Kawiarenki w auli i sali gimnastycznej oraz poczęstunek harcerski na boisku.
10.00 - Msza Święta w Kościele p.w. Chrystusa Króla
11.15 - Przemarsz okolicznościowy ulicami miasta
12.45 - Wspólne zdjęcie na boisku szkolnym
13.00 - Uroczysta Akademia w Kinoteatrze "Piast"
18.00 - Zakończenie obchodów Jubileuszu

6 czerwca 2020

9.00 - 15.00 - Otwarcie szkoły dla zwiedzających.