ul. Zamkowa 21
63-500 Ostrzeszów

+48 627 320 710
lo1@lo1.ostrzeszow.pl

Obchody Jubileuszu Stulecia Szkoły

Super User
Wiek - sto lat istnienia naszej dostojnej Alma Mater to ważny rozdział księgi historii, którą napisały pokolenia Uczniów, Nauczycieli i Przedstawicieli całej społeczności naszego liceum. Ów piękny Jubileusz stał się inspiracją do refleksji w szczególności nad przeszłością, ale i teraźniejszością, a także przyszłością I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrzeszowie, zatem nad tożsamością tego miejsca, świadomością jego wyjątkowości, poczucia jedności pokoleniowej – tymi słowami pan dyrektor Michał Błoch zwrócił się do Gości i przedstawicieli społeczności uczniowskiej obecnych na gali w kinoteatrze Piast podczas drugiego dnia obchodów Jubileuszu Stulecia Szkoły.
Dzień zaczął się otwarciem naszego liceum dla zwiedzających i odwiedzających Alma Mater o godzinie 9.00. Potem, o godzinie 10.00, odbyła się uroczysta msza święta, której przewodniczył ksiądz biskup kaliski Damian Bryl. Przez cały niemalże dzień, bo aż do godziny 17.00, można było zwiedzać wystawę przygotowaną przez nauczycieli pod kierownictwem pana profesora Marka Harabasza i Łukasza Klósaka, spotkać się w auli i wypić pyszną kawę, którą przygotowały dla gości panie profesor Anna Mamys, Magdalena Marchwacka i Róża Woryma.
W samo południe otwarta została uroczyście cela ojca Maksymiliana Kolbego, który w czasie wojny przebywał w gmachu naszej szkoły, gdzie mieścił się obóz jeniecki. Aktu przecięcia wstęgi dokonał biskup kaliski ksiądz Damian Bryl. Izba pamięci została urządzona i wyposażona przez księdza kanonika Pawła Malińskiego oraz historyków - pana profesora Janusza Krysia i pana profesora Sebastiana Rubika.
O godzinie 13.00 rozpoczęła się w kinoteatrze Piast uroczysta gala, którą wraz z młodzieżą oraz absolwentami naszej szkoły przygotowały panie: Małgorzata Domagalska, Maria Gołdyn i Anna Szkopek. Cały koncert można obejrzeć na naszej stronie, poniżej bowiem znajduje się link do transmisji na żywo.
Swą obecnością zaszczycili społeczność I LO zacni goście, a wśród nich: Pani Żaneta Lasiecka -Stodolna – dyrektor Delegatury Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kaliszu, Pan Zbigniew Talaga- Wicekurator Oświaty, Pani Violetta Słupianek- Dyrektor Kuratorium Oświaty w Poznaniu - Delegatura w Kaliszu, posłowie na sejm Rzeczpospolitej Polskiej - Pani Katarzyna Sójka oraz Pan Tomasz Ławniczak, Pan Lech Górski- przedstawiciel Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Pan Lech Janicki- Starosta Ostrzeszowski, Pani Zofia Witkowska- Wicestarosta powiatu, a także Pan Tomasz Maciejewski- Przewodniczący Rady Powiatu i przewodniczący Rady Rodziców naszej szkoły, Pan Patryk Jędrowiak- Burmistrz Miasta i Gminy Ostrzeszów, a także radni gminy, dyrektorzy ostrzeszowskich szkół ponadpodstawowych, podstawowych, przedszkoli oraz placówek edukacyjnych, Pan Bohdan Ogrodowski- prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej, Pan Marek Makieła - prezes Poznańskiego Klubu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej, delegacja Uniwersytetu Trzeciego Wieku na czele z Honorowym Prezesem - Panią Janiną Tarchalską, Pani Dorota Owczarczak- dyrektor Biblioteki Publicznej oraz Pan Michał Szmaj- dyrektor Ostrzeszowskiego Centrum Kultury, Pani Ewa Rycerska – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Pani wicedyrektor Jolanta Ratajczyk, Wybitni Absolwenci naszej Szkoły- profesor nadzwyczajny dr. hab. inż. Ryszard Pregiel i Pan Krzysztof Wielicki, Pan Stanisław Stawski – Wybitny Absolwent i nauczyciel naszej szkoły, Pan prof. dr. hab. Zbigniew Blok- absolwent naszej szkoły, Pan dr Janusz Tarchalski- absolwent naszej szkoły, a obecnie Kierownik Oddziału Kardiologicznego w Ostrowie Wielkopolskim, Pan Mieczysław Ścierski- prezes Stowarzyszenia Wychowanków, Absolwentów i Przyjaciół Gimnazjum i Liceum w Ostrzeszowie oraz członkowie Stowarzyszenia, emerytowani i byli nauczyciele oraz pracownicy szkoły, Absolwenci szkoły i jej Przyjaciele.
Wszystkich powitali konferansjerzy – uczniowie naszej szkoły – Marlena Smug i Grzegorz Janiak.
 
Dołączamy do sprawozdania, listę zacnych Absolwentów oraz obecnych Uczniów, którzy zechcieli uświetnić galę w kinoteatrze Piast słowem lub śpiewem:
Pani Beata Prusinkiewicz,
Pan Andrzej Manikowski,
Pani Martyna Kasprzak-Szpot,
Pan Adam Grzyb,
Pani Maja Skrobek,
Pan Jakub Szczygieł,
Pani Martyna Styrczewska,
Pani Weronika Gąsiorek,
Pani Martyna Bacik,
Trio wokalne w składzie: Aleksandra Danielska, Julia Skrobek, Zuzanna Janiszewska,
Zespół „4 colors” w składzie: Weronika Fiołka, Teresa Franc, Mikołaj Janiszewski , Patryk Pawlak
Chór I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej- Curie pod batutą Pana Stanisława Sztukowskiego
oraz uczniowie: Marlena Smug, Grzegorz Janiak, Jagoda Madej, Kornel Kaczmarek, Sara Jędrzejak, Kewin Daszczyk, Olga Lipińska, Maciej Lamek, Wiktoria Braun, Dawid Michniewski, Jagoda Skorupa, Franciszek Morta, Marta Mieszała, Kamil Krzemiński, Nikola Małolepsza, Julia Gąsiorek oraz harcerze ZHR i ZHP.
 
Do tekstu dołączamy garść fotografii. Dziś autorstwa Amelii Mrugalskiej z Redakcji Mediów Curie.