Nasza Patronka

Ukłony dla szanownej jubilatki 🙂 DOKŁADNIE 153 LATA TEMU URODZIŁA SIĘ M. SKŁODOWSKA – CURIE. Oto kilka faktów dotyczących tej wybitnej Polki, o których być może nie wszyscy wiedzą.
Maria Skłodowska-Curie jest nie tylko pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla, ale również do tej pory jedyną na świecie, która dostała ją dwukrotnie.
Dzięki odkrytemu przez nią radowi już w 1905 r. udało się wyleczyć raka szyjki macicy i upowszechniono badania RTG. Jako jedna z pierwszych kobiet uzyskała prawo jazdy, w tym także prawo jazdy na samochody ciężarowe.
Była pierwszą kobietą profesorem na Sorbonie.
W 2015 r. została uznana przez Szkotów za najbardziej wpływową kobietę 200-lecia, a w rankingu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii zajęła drugie miejsce, tuż po Margaret Thatcher.
Przyjaźniła się z Einsteinem, który podkreślał że „pani Curie jest – ze wszystkich ludzi na świecie – jedynym niezepsutym przez sławę człowiekiem”.
Gdyby nie Skłodowska, Einstein nie rozwinąłby swojej kariery, gdyż to właśnie ona napisała dla niego rekomendacje, kiedy zabiegał o stanowisko profesora na Politechnice w Zurychu.
Już w dzieciństwie wyróżniała się ponadprzeciętną inteligencją. Nauczyła się czytać w wieku czterech lat. Władała biegle pięcioma językami oraz uwielbiała pływać kraulem.
Rzeczy osobiste Marii Skłodowskiej, notatki, ubrania, a także jej ciało, pozostaną radioaktywne jeszcze przez 1500 lat. Do dzisiaj jej zeszyty przechowywane są w ołowianych naczyniach w paryskiej bibliotece narodowej, a zwiedzający muszą podpisać oświadczenie, że chcą je obejrzeć na własną odpowiedzialność.