W ramach wymiany polsko - niemieckiej w I LO przebywali w dniach 20-25.10.2019 uczniowie z Gymnasium am Thie z Blankenburga wraz z opiekunami panem Frankiem Ehrigiem i panią Katrin Müller. Ze strony polskiej koordynatorką projektu i opiekunem uczniów była pani Magdalena Marchwacka. W ramach realizacji projektu: "Schulpartnerschaft Blankenburg - Ostrzeszów: Gemeinsam in die Zukunft" (Partnerstwo szkół Blankenburg - Ostrzeszów: Razem w przyszłość) zarówno uczniowie z Polski, jak i z Niemiec zwiedzili Wrocław, uczestniczyli w zajęciach z zakresu historii i kultury, lekcji muzealnej w Muzeum Regionalnym w Ostrzeszowie, zwiedzili Ostrzeszów, a także uczestniczyli w wycieczce do Oświęcimia, do której zostali przygotowani przez historyków obu szkół - pana Janusza Krysia i pana Franka Ehringa. Nie zabrakło również czasu na rozrywkę, wizytę w kręgielni i w ostrzeszowskiej pływalni. Wspólnie spędzony czas dostarczył obu stronom niezapomnianych wrażeń, a uczniowie polscy nie mogą się już doczekać rewizyty w Blankenburgu, która odbędzie się w marcu 2020 roku. Program wymiany był bardzo bogaty, uczniowie nawiązali wiele kontaktów, sprawdzili swoje umiejętności językowe i dowiedzieli się wiele na temat naszego regionu oraz kultury polskiej i niemieckiej. Cały program mógł zostać zrealizowany przy wsparciu Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży, powiatu ostrzeszowskiego oraz rodziców uczniów polskich. O drobne upominki dla uczestników programu zadbała „Pollena” Ostrzeszów. Za wsparcie bardzo dziękujemy.

Kategoria:

Blankenburg-malownicze miasteczko w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, w górach Harz. Liczba mieszkańców wynosi 15.500. Popularne miejsce turystyczne z licznymi zabytkami: zamek z imponującą architekturą ogrodową, Stare Miasto i okazałe rezydencje. Przedszkola
i szkoły, a wśród nich Gimnazjum „Am Thie”, najstarsze Gimnazjum w powiecie Wernigerode. Nowoczesna konstrukcja szklana połączona jest ze starą częścią budynku, w którym znajduje się
29 nowoczesnych pomieszczeń lekcyjnych, biblioteka, sala wykładowa, atrium z roślinami pochodzącymi z różnych krajów oraz zwracające  szczególną uwagę drzwi z Sansibaru w Indiach. Na planie lekcji znajdują się prawa człowieka, nauczanie interkulturalne i sprawiedliwa równowaga między biedą i bogactwem na świecie.

To właśnie tę szkołę, w kwietniu 2013 r. odwiedził dyrektor I. Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej Curie w Ostrzeszowie pan Ryszard Kalina z inicjatywy  Starosty Ostrzeszowskiego pana Lecha Janickiego w celu nawiązania współpracy. Nauczyciel historii w Gimnazjum „Am Thie” Frank Ehrig zaproponował współpracę metodą projektu. Dzieje Polski przenikają się przecież z dziejami Niemiec
i na przestrzeni tysiąca lat widzimy zarówno zmagania wojenne jak i przyjazne stosunki oraz zwyczajne relacje międzyludzkie. Już w średniowieczu na ziemiach polskich osiedlali się osadnicy
z Niemiec, a i obszar na którym mieszkamy był w przeszłości miejscem życie wielu Niemców.

Nasi przyjaciele z Blankenburga odwiedzili  liceum w czerwcu. Obejrzeli budynek szkolny z salami lekcyjnymi, zwiedzili Ostrzeszów i okolice oraz Wrocław.

11. października 2013 r. gościliśmy 9-cio osobową grupę nauczycieli z Gimnazjum „Am Thie”
z Blankenburga. W programie były obchody Dnia Edukacji Narodowej, zwiedzanie Wrocławia oraz rozmowy o przyszłej współpracy oraz wymianie uczniów i nauczycieli.

W dniach od 6.12. – 09.12. 2013 r. chór naszego liceum występował w Blankenburgu. Wyjazd umożliwił uczniom Starosta Ostrzeszowski pan Lech Janicki. Pani wicedyrektor Jolanta Ratajczyk prowadziła rozmowy o współpracy między naszymi szkołami. Pierwsza wymiana uczniów odbędzie się jeszcze w tym roku szkolnym. W Międzynarodowym Crossie Ostrzeszowskim weźmie udział 10-cio osobowa grupa sportowców z Gimnazjum „Am Thie”. Swoje występy na ostrzeszowskiej ziemi planuje również chór z gimnazjum w Blankenburgu.

Małgorzata Marcinkowska-Urban

Kategoria: