Pomimo ograniczeń związanych z pandemią, nasi uczniowie wspólnie ze swoimi portugalskimi przyjaciółmi ze szkoły Agrupamento de Escolas de Aveiro (z miejscowości Aveiro) oraz z włoskimi przyjaciółmi ze szkoły ISTITUTO ISTRUZIONE SUPERIORE "Giuseppe Colasanti" (z miejscowości Civita Castellana) regularnie pracują nad zadaniami projektowymi, które podnoszą ich kompetencje językowe i cyfrowe, a także wzmacniają poczucie europejskiej wspólnoty. Młodzież ostatnie tygodnie poświęciła projektowaniu oficjalnego logo projektu. Pomysłów było wiele, każde logo odzwierciedlało charakter naszej współpracy. Wybór jednego oficjalnego projektowego emblematu był trudny. Autorem zwycięskiego pomysłu okazał się Petiz Tavares z Portugalii. To jego logo, wybrane w głosowaniu, będzie naszą oficjalną wizytówką projektową!

FanPage projektu

Kategoria:

Młodzież z I LO buduje międzynarodowy most uczniowskich pasji wraz z Portugalczykami i Włochami

W ramach projektu Erasmus+ I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie współpracuje ze szkołą w Portugalii z miejscowości Aveiro oraz ze szkołą we Włoszech z miejscowości Civita Castellana.

Głównym celem tegoż projektu jest wymiana uczniowskich doświadczeń związanych z ich zainteresowaniami i pasjami, zaprezentowanie się, a przez to także zaprzyjaźnienie, poznanie krajów swoich rówieśników oraz doskonalenie różnych umiejętności, między innymi posługiwania się językiem angielskim, który stanowi płaszczyznę porozumienia zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

Od września trwa proces wzajemnego poznawania się Polaków, Portugalczyków i Włochów poprzez media. Organizowane są videokonferencje, przygotowywane prezentacje i filmy, odbywane spontaniczne rozmowy w mediach społecznościowych. Czas do pierwszego spotkania “na żywo” wypełniają zatem liczne, zaplanowane wcześniej wspólnie, zadania.

2 lutego br. grupa Polaków z I LO w Ostrzeszowie i Włochów z Civita Castellana wylądowała na lotnisku w Porto, by odbyć ostatni etap podróży do Aveiro nad Oceanem Atlantyckim. Przywitana serdecznie przez młodzież, dyrektora Vitora Marquesa, burmistrza Ribau’a Estevesa oraz koordynatora wymiany ze strony portugalskiej - Marię Jose Dias rozpoczęła realizowanie programu pobytu w Aveiro. Był on bogaty w warsztaty, odwiedziny w domach Portugalczyków oraz zwiedzanie regionu i poznawanie jego obyczajów. Grupie z Ostrzeszowa towarzyszył pan Dyrektor Michał Błoch, który przyglądał się funkcjonowaniu szkoły w Portugalii oraz pracy Dyrektora Marquesa.

Młodzież powróciła do Ostrzeszowa pełna pozytywnych emocji i wrażeń. Związane one były z doskonałą organizacją pobytu w Portugalii, a przede wszystkim z otwartością i gościnnością gospodarzy. Wspólne przedsięwzięcia, zadania projektowe realizowane w Aveiro i malownicze pejzaże można podziwiać oglądając filmy i zdjęcia w mediach I LO.

Kolejne spotkanie młodzieży odbędzie się we wrześniu we Włoszech, a podsumowanie projektu w kwietniu 2021 w Ostrzeszowie.

Izabela Tarnowska i Anna Szkopek
koordynatorki oraz autorki projektu