„In the theatre of life”

Inclusion is a challenge!

Pod hasłem „Włączanie jest wyzwaniem” odbyła się ostatnia mobilność grupy projektowej Erasmus+ „In the theatre of life” . Tym razem uczestnicy projektu ze szkół partnerskich Geniko Lykeio Iteas Greece oraz Scuola Maria Ausiliatrice - Via Dalmazia Roma gościli w Ostrzeszowie. Ten czas obfitował w bardzo wiele aktywności. Przede wszystkim uczniowie z opiekunami rozwijali swoje kompetencje teatralne, realizując założenia programowe projektu. W tym celu uczestniczyli w warsztatach teatralnych prowadzonych przez aktora Jakuba Grębskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz wzięli udział w sztuce „Kopciuszek” w Teatrze Capitol w Warszawie. Przede wszystkim jednak pracowali nad wspólnym przedstawieniem. Uwieńczeniem ich teatralnych działań i doświadczeń był spektakl, który został wystawiony na scenie Kinoteatru „Piast” pod tytułem „Veni. Vidi. Amavi”. Kolejnym zadaniem projektowym było opracowanie wielojęzycznego słownika pojęć teatralnych (w języku polskim, greckim, włoskim, angielskim, niemieckim i hiszpańskim), w związku z tym uczniowie uczestniczyli w lekcjach języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego o tematyce teatralnej przygotowanych przez Panie Izabelę Tarnowską, Magdalenę Marchwacką i Barbarę Albertowską.

Grupa projektowała miała również po raz kolejny możliwość przełamywać bariery kulturowe i językowe. Goście z Grecji i Włoch uczestniczyli w wycieczkach do Wrocławia i Warszawy „Szlakami historii polskiego teatru”. W Warszawie odwiedzili Muzeum Łazienki Królewskie, a tam Starą Oranżerię z Teatrem Królewskim- jednym z nielicznych w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich, a także Amfiteatr. Następnie odbyli podróż przez wieki- od Teatru Narodowego po współczesny Capitol. We Wrocławiu zobaczyli Aulę Leopoldina oraz poznali specyfikę pracy w teatrze, zwiedzając „od kulis” Teatr Polski. Nasi goście mieli również okazję poczuć magię polskich świąt na Jarmarkach Bożonarodzeniowych we Wrocławiu i w Warszawie oraz zakosztować polskiej kuchni i gościnności w domach swoich polskich partnerów.

Dzięki zaangażowaniu i kreatywności naszej młodzieży uczniowie z Itei i Rzymu wraz z opiekunami wzięli także udział w grze fabularnej „Podróż przez dzieje Ostrzeszowa i odkrywanie jego tajemnic”, podczas której w nieszablonowy i aktywny sposób mogli zwiedzić Ostrzeszów i poznać jego historię.

Ponieważ była to ostatnia mobilność projektowa, jako pokłosie podróży po Grecji, Rzymie i Polsce uczestnicy projektu przygotowali przewodniki turystyczne w języku angielskim.
Był to bardzo intensywny, ale bogaty w bezcenne doświadczenia i emocje tydzień. Wędrówka po szlakach projektu w „Teatrze życia” powoli dobiega końca, jednak niezapomniane wspomnienia i wzruszenia pozostaną.
Realizacja naszych działań nie byłaby możliwa, gdyby nie ogromne zaangażowanie Koordynatorki całego projektu, Pani Małgorzaty Domagalskiej oraz naszych uczniów i nauczycieli, a także życzliwość i bezcenna pomoc pana dyrektora i pracowników Ostrzeszowskie Centrum Kultury , Muzeum Regionalne im. Władysława Golusa oraz Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu i księdza proboszcza ostrzeszowskiej Fary. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

erasmus-11
erasmus-02
erasmus-04
erasmus-05
erasmus-09
erasmus-16

Strona w przebudowie.
Wkrótce wszystkie materiały zostanąprzeniesione na naszą nową stronę.
Do tego czasu część jest dostępna w poprzedniej witrynie.

W naszej Galerii

No Albums