ul. Zamkowa 21
63-500 Ostrzeszów

+48 627 320 710
lo1@lo1.ostrzeszow.pl

Super User

Historycznym  sukcesem  zakończył się  Finał  Wojewódzki  w biegach na orientację LICEALIADA – 2014, które odbyły się w środę 18 czerwca br.  w Poznaniu  /w okolicach  jeziora Rusałka/.

I LO  Ostrzeszów reprezentowała drużyna dziewcząt i chłopców /w - ce Mistrzów Wielkopolski sprzed 2 lat/. Pogoda super, momentami słońce przygrzewało zbyt mocno. Przebieg zawodów to istny maraton. Rywalizacja rozpoczęła się ok. godz. 10 – tej, natomiast ostatni zawodnik ruszył na trasę po godz. 15 – tej. Biorąc pod uwagę fakt, że wyjechaliśmy z Ostrzeszowa o godz. 6 – tej rano, zmęczenie było ogromne. Około godz. 16 – tej zawody się zakończyły i nastąpił nerwowy okres oczekiwania na zakończenie pracy komisji sędziowskiej. Z obserwacji  zawodów  można było przypuszczać  że wypadliśmy  bardzo dobrze, ale nikt z nas nie spodziewał się,  że będzie  aż tak super. Po kilkunastu minutach niesamowitego stresu do mikrofonu  podchodzi prezes SZS Wielkopolska – p. Zdzisław Urbańczyk i w towarzystwie  Dyrektora Wydziału Sportu Wojewody Wielkopolskiego ogłaszają wyniki rywalizacji szkół ponadgimnazjalnych.

W rywalizacji dziewcząt  nasze wspaniałe dziewczęta  zajęły  III miejsce i zdobyły brązowy  medal. Drużyna wystąpiła w składzie: Marcjanna Bacik, Noemi Iwańska, Jagoda Sztucka, Zuzanna Harabasz. Kiedy kierownik zawodów ogłosił wyniki rywalizacji chłopców,  wpadliśmy  w stan osłupienia. Nasze chłopaki  zostawiły za sobą całą resztę  zespołów z Wielkopolski i zdobyli I miejsce /złoty medal/ oraz  tytuł  Mistrzów Wielkopolski. Drużyna wystąpiła w składzie: Marcin Pluta, Michał Jarczak, Jarosław Zawierucha, Jakub Dominik. To historyczny sukces ostrzeszowskiego sportu szkolnego. Można powiedzieć, że jako szkoła byliśmy rewelacją  finału wojewódzkiego. Opiekunem zespołów był pan Marek Harabasz.

Zuzanna Harabasz

Krystian Kaźmierczak

Tegoroczne, ogólnopolskie zawody Olimpiady Geograficznej odbyły się w Puławach, urokliwym mieście nad Wisłą, leżącym w Krainie Lessowych Wąwozów. Tam właśnie pojechała grupa 125 uczniów z całej Polski, a w tej grupie  dziewięcioro uczniów z okręgu poznańskiego,   wśród nich tegoroczny absolwent I LO im. M. Skłodowskiej-Curie Mikołaj Masłowski. Mikołaj przeszedł  z powodzeniem dwa etapy Olimpiady, a tym samym osiągnął już dużo. Oprócz uczestnictwa w zawodach, Mikołaj wraz z pozostałymi uczestnikami, miał możliwość poznania najbliższej okolicy Puław w czasie specjalnie dla nich przygotowanego wykładu i naukowej wycieczki. Mikołaj został finalistą XL Olimpiady Geograficznej. Uzyskanie tytułu finalisty pozwoli na zwolnienie z egzaminu maturalnego z geografii, a tym samym uzyskanie wyniku 100% z tego przedmiotu na świadectwie maturalnym. Udział w zawodach finałowych to bardzo duże osiągnięcie dla ucznia i satysfakcja dla nauczyciela. Tym samym dołączyliśmy do dużej „rodziny olimpijczyków”, która z roku na rok staje się liczniejsza. W czasie trwania zawodów OG nauczycielka geografii p. D. Daszczyk uczestniczyła, wraz z grupą nauczycieli z całej Polski, w warsztatach obejmujących m.in. wykłady i wycieczkę do Zakładów Azotowych „Puławy”. Wędrówkę szlakami lessowych wąwozów zakończona została krótkim spacerem po skąpanym w deszczu, co nie stanowiło żadnej przeszkody, Kazimierzu Dolnym. 

 

Krystian Kaźmierczak

„Nie ma innego słowa, które by tak zamaszyście i wartko wyrywało się z samego z serca, tak kipiało i trzepotało — jak prosto wypowiedziane rosyjskie słowo” — powiedział rosyjski pisarz Mikołaj Gogol. Zachwyt Gogola podzielają miłośnicy rosyjskiej mowy, którzy rokrocznie biorą udział w Olimpiadzie Języka Rosyjskiego. A trzeba wiedzieć, że w zmaganiach olimpijczyków się z lingwistycznymi zadaniami miłość do śpiewnej i bogatej ruszczyzny nie wystarczy…

 Uczennica klasy II d I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie, Kinga Grzesiak, w XLV edycji OJR wypadła wręcz rewelacyjnie! Najpierw, w marcu 2014 r., została laureatką i zwyciężczynią eliminacji okręgowych w Poznaniu i jako jedna z dwóch osób zakwalifikowała się do finału ogólnopolskiego, który odbył się w dniach 11–13 kwietnia. Znalazła się zatem w elitarnym gronie 51 uczniów z całej Polski, którzy najlepiej władają językiem rosyjskim.
By poznać odpowiednią miarę tego sukcesu, należy zauważyć, że od 2 lat w olimpiadzie mogą brać uczniowie nieposiadający polskiego obywatelstwa — Rosjanie i inni obcokrajowcy zza naszej wschodniej granicy. Dość powiedzieć, że silnymi konkurentami Kingi w większości byli uczestnicy o nazwiskach brzmiących „ze wschodnia”… 

W warszawskim finale Kinga zdobyła tytuł finalistki, który — obok powodu do radości i chwały — daje konkretne uprawnienia: ocenę celującą z przedmiotu, zwolnienie z egzaminu maturalnego oraz wolny wstęp na studia na kierunku filologia rosyjska (słowiańska) we wszystkich uczelniach w kraju. Z tego ostatniego przywileju Kinga prawdopodobnie nie skorzysta, marzy bowiem o medycynie, ale któż to wie… Nasza laureatka jest osobą bardzo pracowitą, niezwykle oczytaną, wrażliwą i wszechstronnie uzdolnioną. Do olimpiady przygotowywała się pod kierunkiem „uczitielnicy” języka rosyjskiego w ostrzeszowskim LO, pani profesor Ireny Klimek – Piastowskiej

 

Krystian Kaźmierczak