ul. Zamkowa 21
63-500 Ostrzeszów

+48 627 320 710
lo1@lo1.ostrzeszow.pl

„Drugi brzeg”

Elżbieta Bysiewicz
Dziś recenzja zupełnie nowej powieści Joanny Jax (właśc. Joanny Jakubczak) „Drugi brzeg”.
WIARA I ROZUM
„W tym wszystkim chodzi o władzę, żeby nie wiem, jak który podpierał się ideą, gdzieś na końcu zawsze pojawia się ciągotka do rządzenia”.
Z racji niedawnego święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny postanowiłam wspomnieć o „Drugim brzegu”. Joanny Jax, (właściwie Joanny Jakubczak) , powieści wysłuchanej w formie audiobooka, wydanej przez Wydawnictwo Skarpa Warszawska z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Ciągle są odkrywane nowe fakty związane z wojną polsko-bolszewicką w 1920 roku i jej przełomową Bitwą Warszawską. „Cud nad Wisłą”, pod taką nazwą zapisała się jedna z 18 słynnych bitew świata, która ocaliła nie tylko Polskę, ale całą Europę przed zalewem bolszewizmu. Pokonanie Polski było jednym z głównych celów Lenina, w ten sposób chciał otworzyć rewolucji bolszewickiej drogę na zachód Europy. Zwycięstwo wojsk polskich było tak wielkie, że nie dało się go wytłumaczyć w sposób czysto naturalny i dlatego zostało nazwane cudem nad Wisłą, chociaż autorka ma trochę inne, bardziej racjonalne wyjaśnienie, ale wspomina, że w tamtych czasach kościoły dzień i noc były pełne wiernych.
Nie jestem wielbicielką suchych faktów historycznych i przyznam szczerze, że początek mnie trochę przytłoczył i zniechęcił, ale dobrze, że nie zrezygnowałam i dałam szansę powieści, bo szybko dotarło do mnie, że autorka musiała przybliżyć tło historyczne dla lepszego zrozumienia całej powieści i czasów, w jakich przyszło żyć jej bohaterom.
Styl i wyobraźnia Joanny Jax zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Czytając, powieść czułam, że temat autorce jest świetnie znany bowiem mistrzowsko, połączyła postaci fikcyjne z prawdziwymi. Perfekcyjnie opracowała tło fabularne, dzięki któremu przeniosłam się w czasie do początków dwudziestolecia wojennego w Polsce.
Najnowsza powieść autorki łączy w iście perfekcyjny sposób klimatyczną historię sagi rodzinnej z barwną i dramatyczną relacją o dziejach Polski w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Codzienne blaski i cienie życia rodu Niemojskich przedstawione są na tle zaogniającego się konfliktu polsko-bolszewickiego zakończonego słynną Bitwą Warszawską. Urzekła mnie ta historia i styl pisani Pani Joanny Jax, zachęciła do poznania innych książek autorki. Po lekturze powieści zrozumiałam, dlaczego Joanna Jax należy do grona najlepszych i najpopularniejszych pisarzy w Polsce specjalizujących się w obyczajowej powieści historycznej.
Po „Drugi brzeg” warto sięgnąć nie tylko ze względu na walory literackie powieści, ale także, dlatego, że w tym roku, obchodzimy stulecie Bitwy Warszawskiej. Warto odświeżyć sobie pamięć i uzupełnić swoją wiedzę, bo w szkole niestety z powodu poprawności politycznej o tym nie uczono i nie wspominano. Dziś powinniśmy być wdzięczni Bogu i Polakom, którzy polegli w Bitwie Warszawskiej, którzy potrafili się zjednoczyć ponad podziałami razem walczyć i bronić ojczyzny.
Polecam. Pięknie napisana historia wielkiej miłości, której na drodze stoją przekonania i ideały. Wspaniale wykreowani bohaterowie na wspaniale przedstawionym tle historycznym, dzięki czemu dużo dowiedziałam się o nastrojach panujących w Polsce i w Rosji, o tym, jak tworzyło się państwo polskie po prawie 150 latach rozbiorów. Wiem więcej o tamtych czasach, zwyczajach i konwenansach. O tym, że kobiety były podległe mężczyznom na każdym polu, także i poglądów politycznych.
„Świat nie był czarno biały, a ludzie nie dzielili się na dobrych i złych. Każdy mógł znaleźć w sobie potwora i iskierkę dobroci czy poświęcenia”.
Kategoria: