ul. Zamkowa 21
63-500 Ostrzeszów

+48 627 320 710
lo1@lo1.ostrzeszow.pl

Debaty oksfordzkie

Krystian Kaźmierczak

21.02.2014 zespół w składzie: Marcin Pluta 3a, Bogusław Matysik 3a, Jakub Palacz 3c oraz Kacper Podyma 3c wzięli udział w  II Turnieju Debat Oksfordzkich „Zrozumieć historię”, zorganizowanym przez Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu oraz poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Nasi reprezentanci zajęli II miejsce w grupie , w której znalazły się jeszcze Liceum ze Środy Wielkopolskiej , Liceum z Gostynia oraz III LO z Poznania . Pierwszą zwycięską debatę uczniowie naszej szkoły stoczyli  z Liceum ze Środy Wielkopolskiej . Teza debaty  brzmiała: Kompromis z komunistami w 1945 roku był historyczną koniecznością. W drugim spotkaniu licealiści z Ostrzeszowie ulegli III LO z Poznania, a temat brzmiał: Powstanie warszawskie było narodową katastrofą. W trzeciej potyczce ponownie okazała się nasza drużyna lepsza, tym razem pokonując Liceum w Gostyniu, a teza tej rundy brzmiała: Polska powinna przystąpić do paktu antykominternowskiego. Wszystkie debaty z udziałem naszego zespołu były na bardzo wysokim poziomie. Ostatecznie turniej wygrała szkoła z Leszna.