ul. Zamkowa 21
63-500 Ostrzeszów

+48 627 320 710
lo1@lo1.ostrzeszow.pl

GOŚCIE Z BLANKENBURGA W NASZYM LICEUM

Super Admin

Pierwszy tydzień tego roku szkolnego okazał się tygodniem pełnym wyzwań, przełamywania barier i mile spędzonych chwil. W naszym LO gościli uczniowie i ich opiekunowie z niemieckiego Gymnasium „Am Thie” w Blankenburgu.

               Wymiana z Niemiec przybyła do Ostrzeszowa późnym wieczorem w niedzielę (3. września). W poniedziałek rano oficjalnie powitaliśmy wspólnie nowy rok szkolny, pokazaliśmy gościom szkołę oraz - aby się lepiej poznać - przeprowadzaliśmy ze sobą krótkie wywiady. Popołudnie spędziliśmy na zwiedzaniu Wrocławia. Każdy, jeszcze trochę nieśmiały, obawiał się odezwać, ale z czasem miało być już tylko lepiej. „Aller Anfang ist schwer…” (pol. początki bywają trudne).

 Wtorek oznaczał dla nas pierwsze próby przed wspólnym występem (więcej o tym wydarzeniu w jednym z poprzednich postów na naszym licealnym Facebooku). We wtorek zagraliśmy również w grę miejską, która wymagała od nas umiejętności sprawnego tłumaczenia tekstu. Wykorzystując informacje spisane w rodzimym języku, musieliśmy przedstawić Niemcom historię naszego miasta. Zadaniem gości było odpowiedzieć na zadane pytania. Zmagaliśmy się nie tylko z barierami językowymi, ale także padającym deszczem. Jednak każdy z uśmiechem na twarzy walczył o zwycięstwo.   

 Środa również oznaczała zmagania, jednak tym razem z trudną wspólną historią naszych narodów. Odwiedziliśmy muzeum Auschwitz-Birkenau, gdzie wysłuchaliśmy opowieści na temat drugiej wojny światowej, okrucieństwa i spustoszenia, którego dopuściły się nazistowskie Niemcy. Nie wolno zapomnieć historii, aby wydarzenia się kiedyś nie powtórzyły. Nauka płynąca z faktów historycznych powinna pomóc tworzyć współcześnie przyjazne relacje, a nie stanowić nową linię podziałów.

 Czwartek wypełniły nam próby do wspólnego przedstawienia, które później wystawiliśmy w naszej szkolnej auli. Wzięliśmy także udział w lekcji historii, którą poprowadził pan Janusz Kryś, a potem uczyliśmy się poloneza pod czujnym okiem pani Bogumiły Alcer. Dzień zwieńczyło wspólne wyjście na kręgle, podczas którego rozmawialiśmy już na bardzo nieoficjalne i codzienne tematy.

 Przykro było nam się ze sobą żegnać w piątek rano, kiedy nasi niemieccy goście musieli odjechać… Widzimy się po raz kolejny za trochę ponad trzy miesiące w kraju Goethego, który w grudniu z pewnością będzie pachniał grzanym winem serwowanym na bożonarodzeniowych jarmarkach.

 Organizacją wymiany w naszym liceum zajęły się germanistki - pani Jolanta Ratajczyk i pani Magdalena Marchwacka. Opiekunami grupy niemieckiej byli pan Frank Ehrig i pani Katrin Müller. W wymianie wzięło udział dwanaścioro uczniów klas drugich i trzecich naszego liceum oraz dwanaścioro naszych rówieśników z Niemiec. W obu wycieczkach projektowej dwunastce towarzyszyli jeszcze inni uczniowie naszego LO. Spotkanie miało miejsce w dniach 03-08.09.2017.

Tekst: Błażej Kamiński