Kino Nowe Horyzonty

Projekt "Kino Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej"

Grupa z opiekunem

To projekt o wieloletniej tradycji zawierający rozszerzony program edukacji filmowej. Ambitne, niekomercyjne kino, spotkania z gośćmi, multimedialne prelekcje, dyskusje i warsztaty oraz interdyscyplinarne materiały dydaktyczne dla nauczycieli, które pozwalają na kontynuację tematu zajęć w szkole.

W programie znalazło się 21 różnych tematycznie cykli filmowych do wyboru. Grupa informatyczna - 13 osób pod opieką p. Michała Błocha bierze udział w cyklu "Między tekstami kultury - część I". Projekcje odbywają się raz w miesiącu od października do czerwca. Młodzi widzowie przed każdym filmem spotykają się z gościem specjalnym, który przybliża im jego formę lub tematykę. Zaproszenie na spotkanie i do poprowadzenia multimedialnej prelekcji chętnie przyjmują filmoznawcy, dziennikarze, wykładowcy akademiccy, psychologowie, socjolodzy i animatorzy kultury. Dzięki temu uczniowie mają kontakt z różnymi spojrzeniami na film, różnymi metodami jego analizy i interpretacji, różnymi sposobami mówienia o kinie. Po seansie starsi uczniowie mogą zostać na dyskusjach dla chętnych. Na tym jednak nie koniec. Nauczyciele otrzymują dodatkowo do każdego tytułu obszerne materiały dydaktyczne, które zawierają informacje o filmie i scenariusze różnych lekcji.

W 2012 roku projekt został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „edukacja młodego widza”.

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej pozwalają na realizację różnych elementów podstawy programowej. Uzyskały patronat Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz rekomendację kilku wojewódzkich kuratorów oświaty. Popierają je również uznani reżyserzy i aktorzy: Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi i Jerzy Stuhr.

Czas realizacji: październik 2014 - czerwiec 2015